Grécko očakáva, že dosiahne prebytok primárneho rozpočtu

Grécko
Foto: SITA/AP

ATÉNY 23. septembra (WEBNOVINY) – Grécko a jeho medzinárodní veritelia sú blízko k zhode o tom, že krajina tento rok dosiahne prebytok primárneho rozpočtu.

Novinárom to v nedeľu povedal zástupca gréckeho ministerstva financií. „Myslím si, že sme blízko k tomu, aby sme sa zhodli na spoločnom realistickom odhade, že tento rok budeme mať malý, ale realizovateľný prebytok primárneho rozpočtu. Ešte stále je však štyri alebo päť bodov v rozpočte, na ktorých sa musíme plne zhodnúť,“ povedal predstaviteľ ministerstva financií, ktorý si neželal byť menovaný, po stretnutí vysokých predstaviteľov Atén, Bruselu a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Stretnutie bolo prvým v rámci aktuálnej inšpekcie plnenia podmienok gréckeho záchranného programu zo strany tzv. trojky veriteľov, ktorú tvorí MMF, Európska komisia a Európska centrálna banka.

Dosiahnutie prebytku primárneho rozpočtu, čiže rozpočtu bez započítania úrokov z úverov, je pre Grécko kľúčové, keďže by to Aténam podľa zmluvy s trojkou umožnilo veriteľov požiadať o ďalšie zníženie dlhu krajiny. Inšpekčná návšteva predstaviteľov trojky by mala trvať minimálne do konca mesiaca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom