Grécko otvorilo aténsku burzu, očakávajú sa výrazné straty

Grécko
Európska komisia predpokladá, že grécka ekonomika sa opäť dostane do recesie. Foto: SITA/AP

ATÉNY 3. augusta (WEBNOVINY) – Grécko v pondelok prvýkrát po piatich týždňoch otvára aténsku burzu. Očakávajú sa však okamžité výrazné straty. Obchodovanie na burze vláda zastavila ešte v júni, keď krajina zaviedla kapitálové kontroly. Odvtedy Grécko v spolupráci s európskymi partnermi dohodlo rámec záchranného programu výmenou za reformy.

Obchodníci očakávajú výrazné straty z viacerých dôvodov. Objavujú sa obavy, že rokovania o ďalšej pomoci opäť zlyhajú. Hrozí odstúpenie vlády a aj to, že banky nebudú mať dosť peňazí.

Atény majú od veriteľov pýtať 24 miliárd eur

Grécko pravdepodobne bude chcieť v rámci prvej tranže núdzových úverov od zahraničných veriteľov v auguste dostať 24 miliárd eur. Uviedol to grécky denník Avgi, ktorý je blízky vládnej ľavicovej strane Syriza. Denník konštatoval, že grécka vláda očakáva ukončenie rokovaní s veriteľmi do polovice augusta.

Podľa denníka sa z prvej tranže v objeme 24,36 miliardy eur použije 10 miliárd eur na úvodnú rekapitalizáciu gréckych bánk, 7,16 miliardy eur na splatenie preklenovacieho úveru od EÚ, 3,2 miliardy eur na splatenie gréckych dlhopisov, ktoré vlastní Európska centrálna banka, a na ďalšie splátky.

Očakáva sa návrat do ekonomickej recesie

Európska komisia (EK) však verí, že Grécko v auguste pravdepodobne nebude potrebovať ďalší preklenovací úver. V centre pozornosti sú akcie gréckych bánk. Krátkodobá a aj dlhodobá rekapitalizácia znižuje hodnotu existujúcich akcií. Banky navyše v tomto roku nebudú ziskové a majú veľa problémových úverov.

Akciovému trhu môže priťažiť aj nepriaznivá prognóza vývoja ekonomiky. EK predpokladá, že grécka ekonomika v tomto roku oslabí o 2 až 4 percentá a vráti sa do recesie.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom