Grécko podľa Merkelovej nemalo nikdy vstúpiť do Eurozóny

Merkel
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP

BERLÍN 28. augusta (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok vyhlásila, že Grécko nikdy nemalo vstúpiť do eurozóny.

Dlhoročná líderka najväčšej európskej krajiny sa takto vyjadrila počas predvolebného mítingu v meste Rendsburg.

Podľa jej slov pred viac ako 10 rokmi zlyhali vtedajšie vládne strany, ktoré sú dnes v opozícii. Konkrétne chcela poukázať na sociálnych demokratov z SPD, ktorých vtedy viedol kancelár Gerhard Schröder.

Merkelová mesiac pred voľbami vyhlásila, že SPD prispela k vypuknutiu krízy. Tá sa podľa nej vyvíjala niekoľko rokov a spôsobili ju chyby pri zakladaní spoločnej európskej meny.

Schröder podľa nej súhlasil s prijatím Grécka a oslabením Paktu rastu a stability EÚ. Nesúhlasné stanovisko prezentoval volebný líder socialistov Peer Steinbrück, podľa ktorého zase súčasná „vláda rozdala tabletky na spanie a snaží sa zakryť fakt, že stabilizácia eurozóny bude stáť veľa„. Exminister financií zároveň varoval, že Merkelovú nebude v ich víkendovej jedinej spoločnej televíznej debate pred septembrovým hlasovaním nijako šetriť.

Grécko prechádza tvrdými škrtmi vo verejnom sektore ako hlavnej podmienke zahraničnej finančnej pomoci v celkovej dohodnutej sume 240 miliárd eur. Výmenou za jej postupné posielanie do Atén musí tamojšia vláda realizovať dôležité, no bolestivé reformy v rámci fungovania štátu. Rušenie pracovných miest, zvyšovanie daní, predaj štátneho majetku či znižovanie platov a dôchodkov však vyvolávajú tvrdý odpor verejnosti, ktorá sa proti zahraničným požiadavkám búri.

Juhoeurópska krajina je totiž už šiesty rok v recesii a miera nezamestnanosti je na rekordnej úrovni 27 percent. Atény do eurozóny vstúpili v roku 2001, a to za podozrivých okolností, keď umelo upravili dôležité ekonomické ukazovatele.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováPeer Steinbrück