GRÉCKO: Pracovníci rezortu kultúry ďalej štrajkujú

Grécko
Grécko Foto: SITA/AP

ATÉNY 15. októbra (WEBNOVINY) – Štrajkujúci zamestnanci gréckeho ministerstva kultúry sa v piatok opäť zhromaždili pri Akropole, najznámejšej gréckej pamiatke v centre hlavného mesta Atény. Polícia však stráži vchod do Akropoly, aby ju nemohli opäť obsadiť potom, ako ich vo štvrtok rozohnala polícia pomocou slzného plynu.

Desiatky pracovníkov ministerstva sa zhromaždili pri vchode do Akropoly krátko po úsvite a žiadali vyplatenie dvojročných platov, ktoré im dlhuje vláda. Demonštranti protestujú aj proti ukončeniu pracovných zmlúv, ktoré im vypršia koncom mesiaca. Desiatky turistov, ktoré si chceli prezrieť 2500-ročnú pamiatku, ostali pred vchodom do Akropoly a udalosti sledujú z diaľky.

Zamestnanci na zmluvy na neurčito podporujú štrajk svojich kolegov s dočasnou zmluvou, ktorí koncom mesiaca musia ministerstvo opustiť. Štrajk sa má skončiť v piatok na obed, nevedno, či zamestnanci ohrození odchodom z ministerstva budú v štrajku pokračovať.

Grécka socialistická vláda v snahe znížiť výdavky štátu zaviedla viaceré úsporné opatrenia, ktorých súčasťou je aj zmrazenie vytvárania nových pracovných miest vo verejnom sektore a zníženie platov.

SITA/AP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom