Grécko sa návratu k drachme vyhne tvrdou prácou

Grécko, drachma
Foto: agni.gr
Grécko, drachma
Foto: SITA/AP

ATÉNY 2. januára (WEBNOVINY) – Grécko sa návratu k drachme vyhne tvrdou prácou a tým, že sa bude držať plánovaných reforiem. Povedal to v pondelok hovorca vlády Pantelis Kapsis po tom, ako guvernér gréckej centrálnej banky George Provopoulos varoval, že odchod z eurozóny by bol pre Atény katastrofou.

Viedol by podľa neho k masívnej devalvácii novej meny.

Pri otázke, či Grécko potrebuje prísnejšie reformy, Kapsis pre rozhlasovú stanicu Skai radio povedal: „To je naozaj dilema… Nie je dôvod začať šíriť paniku vyhláseniami, že sa vrátime k drachme. Nevyhneme sa však tomu bez systematickej a náročnej práce.“

Podľa neho by sa nemalo brať za isté, že Grécko sa vyhlo najhoršiemu. „Čakajú nás problémy, rokovania s medzinárodnými veriteľmi sú náročné, ekonomika je v skutočne zlej situácii a na obnovenie dôvery sú potrebné štrukturálne reformy,“ povedal.

Z prieskumu spoločnosť Kapa Research pre týždenník To Vima, ktorý bol zverejnený v nedeľu, vyplýva, že viac ako 77 % Grékov chce, aby súčasná vláda podnikla všetky nevyhnutné kroky na zotrvanie v eurozóne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom