Grécko uhradilo kľúčový dlh voči Európskej centrálnej banke

Grécko
Foto: Ilustračné, SITA/AP

FRANKFURT 21. júla (WEBNOVINY) – Grécko splatilo v pondelok Európskej centrálnej banke (ECB) záväzky v celkovej výške 4,2 miliardy eur. Krajina totiž dočasne získala prostriedky a rokuje o väčšom záchrannom programe. Atény uhradili splatné dlhopisy v hodnote 3,5 miliardy eur a úroky výške 700 miliónov eur.

Splatenie týchto záväzkov bolo pre Grécko kľúčové. Ak by krajina tieto záväzky neuhradila, mohlo by to prinútiť ECB, aby skončila s poskytovaním núdzových úverových liniek (ELA) gréckym bankám. Minulý týždeň Grécko získalo preklenovací úver v hodnote sedem miliárd eur. Krajina tak mohla rýchlo uhradiť najurgentnejšie záväzky. Atény rokujú s veriteľmi o balíku pomoci v hodnote 86 miliárd eur.

Grécko uhradilo v pondelok navyše Medzinárodnému menovému fondu (MMF) dlžnú čiastku v sume približne dve miliardy eur Tá už bola po lehote splatnosti. Potvrdil to v pondelok riaditeľ komunikácie MMF Gerry Rice. „Grécko už teda nemá voči MMF dlhy po lehote splatnosti,“ konštatoval . „Ako sme uviedli, fond je pripravený pokračovať v pomoci Grécku v jeho snahe o návrat k finančnej stabilite a ekonomickému rastu,“ dodal.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka