Grécko verí, že sa so súkromným sektorom dohodne včas

Grecko
Foto: SITA/AP

ATÉNY 16. januára (WEBNOVINY) – Grécky premiér Lucas Papademos verí tomu, že dohoda o výmene gréckych dlhopisov sa dosiahne včas. „V týchto diskusiách je malá prestávka. Ale verím, že budú pokračovať a včas dosiahneme dohodu, ktorá bude vzájomne prijateľná,“ povedal v pondelok pre televíznu stanicu CNBC.

Atény sa potrebujú dohodnúť so súkromným sektorom, Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF), aby sa vyhli bankrotu, keď budú v marci splatné grécke dlhopisy. Rokovania s veriteľskými bankami sa však v piatok zastavili bez dosiahnutia dohody.

Na základe dohody o zahraničnej pomoci Aténam z októbra minulého roka sa má odpísať polovica hodnoty gréckych dlhopisov. Tento krok spoločne so štrukturálnymi reformami má viesť k poklesu celkového dlhu krajiny do roku 2020 na úroveň 120 % hrubého domáceho produktu (HDP) z terajších 160 % HDP.

Inšpektori EÚ, MMF a Európskej centrálnej banky (ECB), ktorí majú do Atén prísť v utorok na rokovania o druhom balíčku pomoci 130 mld. eur, upozornili, že pred odsúhlasením ďalšej pomoci je potrebná dohoda so súkromným sektorom o znížení dlhov. Grécky premiér v pondelok uviedol, že rokovania o týchto dvoch procesoch sa musia dokončiť za dva až tri týždne. „To je cieľ. Domnievam sa, že podmienky na to existujú,“ povedal pre CNBC.

Nemecko dohodu očakáva
Westerwelle
Foto: SITA, AP

Nemecko naďalej očakáva, že Grécko sa dohodne so súkromnými veriteľmi na podmienkach zníženia svojho dlhu. Vyhlásil to v nedeľu nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle počas návštevy Atén.

„Diskusie (o výmene dlhopisov) sú náročné, s dobrou vierou ale dosiahneme dobrý výsledok,“ povedal Westerwelle po rokovaniach s gréckym rezortným kolegom Stavrosom Dimasom.

Inštitút pre medzinárodné financie (IIF), ktorý zastupuje súkromných veriteľov, v piatok prerušil rokovania o odpustení časti dlhov Atén. Zdôvodnil to rozdielnymi názormi na rozsah strát, ktoré by mali niesť súkromní držitelia gréckych dlhopisov.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble medzitým v pondelok vyzval súkromných investorov, aby v rozhovoroch s Gréckom nekládli prehnané požiadavky, ktoré by mohli zmariť úsilie o zníženie jeho dlhu na udržateľnú úroveň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Guido WesterwelleLucas PapademosWolfgang Schäuble