Grécko zatlačilo v otázke migrácie na Turecko a označilo ho za bezpečnú krajinu pre azylantov

Migranti, Turecko, Grécko
Foto: ilustračné, SITA/AP

Grécko v pondelok označilo susedné Turecko za bezpečnú krajinu, v ktorej môže hľadať medzinárodnú ochranu väčšina migrantov prichádzajúcich z tureckého územia a usilujúcich sa o azyl v Grécku.

Grécky rezort zahraničných vecí a ministerstvo pre migráciu uviedli, že sa to týka žiadateľov o azyl zo Sýrie, Afganistanu, Pakistanu, Bangladéša a Somálska.

Migranti nie sú v ohrození

Podľa Atén Turecko spĺňa všetky kritériá, aby posúdilo žiadosti o azyl zo strany obyvateľov zmienených krajín, keďže tam „nie sú v nijakom ohrození … pre svoju rasu, náboženstvo, občianstvo, politické presvedčenie alebo príslušnosť k niektorej konkrétnej sociálnej skupine“.

Podľa gréckych predstaviteľov Atény od začiatku tohto roka požiadali Turecko, aby vzalo naspäť 1 453 migrantov, ale bez úspechu.

Rozhodnutie v súlade s právom

Avšak minister pre migráciu Notis Mitarachi označil pondelkové rozhodnutie za „dôležitý krok v riešení nelegálnej migrácie“, ktorý podľa neho bude Turecko „nútiť“ k zakročeniu proti ilegálnej migrácii a prevádzačským sieťam.

Mitarachi dodal, že grécke rozhodnutie „je úplne v súlade s medzinárodným právom a rozširuje právny arzenál voči žiadostiam o azyl zo strany občanov … Sýrie, Afganistanu, Pakistanu, Bangladéša a Somálska, ktorí objektívne nemajú dôvod nepovažovať Turecko za bezpečnú krajinu“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Notis Mitarachi