Grécku nehrozí žiadna pomoc, Fico odpis dlhu nepodporuje

Fico
Premiér Robert Fico Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Utorňajšie rokovanie lídrov krajín eurozóny neprinieslo podľa slovenského premiéra Roberta Fica konkrétne detaily. „Vypočuli sme si všetko možné, len sme sa nedozvedeli, čo vlastne Grécko navrhuje,“ povedal Fico po summite.

„Grécko sa bude musieť uchádzať o spoluprácu v rámci trvalého eurovalu, ktorá má zabezpečiť schopnosť Grécka prežiť. Predpokladá sa, že túto oficiálnu žiadosť predloží Grécko už dnes (8.7.). Plán reforiem bude predložený v sobotu euroskupine. Na nedeľu bolo zvolané stretnutie, kde sa stretnú členské krajiny eurozóny a všetky krajiny Európskej únie, pretože neustále je tu požiadavka nečlenských krajín, aby boli zakomponované do rozhodnutí, ktoré prijíma eurozóna,“ priblížil Fico.

Grécky premiér cíti čoraz väčší odpor členských štátov

Pokiaľ by došlo k dohode krajín s Gréckom, nedeľňajší summit môže byť nahradený telekonferenciou. Tento scenár ale premiér nepredpokladá a očakáva, že lídri sa kvôli Grécku v nedeľu stretnú. „Tak ako sa grécky premiér cítil posilnený referendom, tak narazil na čoraz väčší odpor viacerých členských štátov,“ podotkol Fico.

Ten počas summitu skonštatoval, že „odmieta, aby si jeden individuálny premiér budoval politickú kariéru na úkor 18 premiérov a prezidentov členských krajín eurozóny“. „Privítali by sme pokiaľ by Grécko zostalo v eurozóne, ale nie za každú cenu. Zdá sa, že referendum významne skomplikovalo možnú dohodu medzi Gréckom a ostatnými členskými štátmi eurozóny,“ doplnil Fico.

Grécku nehrozí zatiaľ žiadna pomoc

Taktiež uviedol, že aj Slovensko má za sebou niekoľko reforiem, ktoré viedli napríklad k stabilite domáceho bankového sektora. „Ak grécka vláda nesúhlasí s tým, čo navrhujú veritelia, inštitúcie, je teraz na gréckej vláde, aby povedali, čo sú schopní urobiť v horizonte dvoch, troch rokov, aby to bolo udržateľné a zabezpečilo schopnosť splácať dlhy,“ uviedol premiér s tým, že odmietol v mene Slovenska, aby bola Grécku na krátku dobu 50 alebo 60 dní poskytnutá pomoc a až potom aby sa premiéri vrátili k diskusii o reformách.

„Záver z dnešného stretnutia je, že Grécku zatiaľ nehrozí žiadna pomoc. Bude musieť predstaviť vlastnú predstavu reforiem. Vláda SR nikdy nebude súhlasiť s odpisom akejkoľvek časti dlhu, ktorý dnes Grécko má,“ doplnil Fico.Túto pozíciu Slovenska na summite podporili aj severské krajiny.

Fico by podľa Jurinovej nemal zavádzať občanov

Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OĽaNO) vyzvala premiéra Roberta Fica, aby nezavádzal občanov Slovenska o možných riešeniach gréckej krízy. „Nie je správne predstierať, že odpis gréckeho dlhu je vylúčený, keď drvivá väčšina ekonomických expertov považuje zadlženosť Grécka za neudržateľnú. Prvou možnosťou je okamžitý krach Grécka. Slovensko však ručí za dlhy Grécka viac ako dvomi miliardami eur a podstatnú časť tejto sumy bude musieť skôr či neskôr zaplatiť“ zdôraznila Jurinová s tým, že druhou možnosťou je, že Robert Fico spolu s ostatnými lídrami únie schváli poskytnutie nových financií pre Grécko.

„Problém sa však nevyrieši, iba oddiali o niekoľko mesiacov či rokov a výška slovenských záruk a následne aj našich splátok gréckeho dlhu sa navýši o ďalšie stámilióny eur,“ dodala Erika Jurinová.

Jurinová tiež upozornila, že napriek všeobecnému očakávaniu Grécko na stretnutie ministrov financií krajín eurozóny neprišlo s nijakým konkrétnym návrhom, ako si predstavuje riešenie situácie. „Summit lídrov krajín únie tak mohol iba opätovne konštatovať, že na nájdenie riešenia ostáva len niekoľko dní a vyzvať grécku vládu na predloženie hodnoverného programu reforiem. Žiadna krajina, ani na základe výsledkov referenda, si nemôže dovoliť vydierať ostatné členské krajiny,“ vyhlásila podpredsedníčka parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováRobert Fico