Grécky parlament schválil rozpočet na rok 2016

Grécko
Foto: SITA/AP

ATÉNY 6. decembra (WebNoviny.sk) – Grécky parlament schválil v noci zo soboty na nedeľu rozpočet na rok 2016, ktorý počíta s rozsiahlymi škrtmi štátnych výdavkov a so zvýšením daňového zaťaženia. Návrh nového rozpočtu prešiel v 300-člennom parlamente v pomere 153 ku 145 hlasom, pričom dvaja poslanci sa na hlasovaní nezúčastnili, informovala agentúra Reuters.

„Tento rozpočet je ťažkou úlohou pre vládu, ktorá chce zanechať trvalú stopu v oblasti sociálnej spravodlivosti,“ obhajoval predložený návrh grécky ľavicový premiér Alexis Tsipras. Zdôraznil, že grécky rozpočet prvýkrát po piatich rokoch počíta so zvyšovaním výdavkov na zdravotníctvo, sociálny systém a vytváranie pracovných miest. Tsipras pripustil, že nárast je iba veľmi mierny, a to v rámci možností, aké poskytujú podmienky dohody s medzinárodnými veriteľmi. Hlasovanie napokon prebehlo striktne po straníckej línií.

V prebiehajúcom roku počíta grécke ministerstvo financií už so stagnáciou namiesto očakávanej recesie. Pôvodne ministerstvo prognózovalo, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny klesne o 1,3 %. Ukázalo sa však, že ekonomika je stabilnejšia, než sa predpokladalo. Prvé plody tiež priniesli už zrealizované reformy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis Tsípras