Grécky premiér odkázal, zabudnite na voľby alebo referendum

Alexis Tsipras
Podľa gréckeho premiéra Tsiprasa je jeho kabinet ochotný pristúpiť aj na nepríjemné kompromisy. Foto: SITA/AP

Atény 14. júna (WEBNOVINY) – Grécky premiér Alexis Tsipras údajne povedal svojim kľúčovým ministrom, aby „zabudli na nejaké voľby alebo referendum“ bez ohľadu na to, ako dopadnú rozhovory Grécka s medzinárodnými veriteľmi. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na zdroj z prostredia gréckej vlády.

Jeden z vládnych predstaviteľov, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že Tsipras pred štyrmi ministrami vyhlásil, že jeho vláda, ktorá vzišla z januárových volieb, má čerstvý ľudový mandát a ľud jej dal dôveru, aby robila zásadné rozhodnutia a riešila problémy.

Podľa Tsiprasa je jeho kabinet ochotný pristúpiť aj na nepríjemné kompromisy, ale ak bude Európa trvať na rozchode a pokračovaní poníženosti (Grécka), bude vláda bojovať za dôstojnosť a suverenitu svojej krajiny.

Atény sa aktuálne nachádzajú na pokraji platobnej neschopnosti. Do konca júna musia Medzinárodnému menovému fondu (MMF) uhradiť splátky dlhu vo výške 1,6 miliardy eur. Na to však nemajú prostriedky a zvyšných 7,2 miliardy eur z balíka pomoci veritelia zablokovali. Podmienkou ich uvoľnenia je dohoda o zozname reforiem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis Tsipras