Grécky premiér prežil hlasovanie o dôvere

Grécko
Foto: SITA/AP

ATÉNY 22. júna (WEBNOVINY) – Grécka vláda prežila dôležité hlasovanie o dôvere v parlamente, čim získala aj mandát na uskutočnenie dôležitých úsporných reforiem.

Novej vláde premiéra Georgíosa Papandréoua dalo v 300-člennom parlamente svoj hlas 155 gréckych zákonodarcov, proti bolo 143 poslancov. Papandréouvi socialisti majú v parlamente tesnú väčšinu 5 poslancov.

Hlasovaním sa tak ukončila trojdňová debata o úsporných opatreniach vysoko zadlženej krajiny. Počas rokovania budovu parlamentu obkľúčili na protest proti vláde tisíce Grékov.

Grécko upadne do platobnej neschopnosti, tvrdí šéf PIMCO

Mohamed El-Erian, šéf najväčšieho dlhopisového fondu na svete PIMCO, predpovedá, že Grécko a ďalšie európske krajiny nebudú schopné splácať svoje dlhy. „V nasledujúcich troch rokoch uvidíme, ako budú rôzne ekonomiky riešiť rôzne problémy. Pre európske ekonomiky, obzvlášť pre Grécko, pôjde o platobnú neschopnosť,“ povedal v stredu El-Erian. Ten už v minulosti tvrdil, že Grécko nebude schopné splácať svoje dlhy a Európa riskuje plytvanie peňazí tým, že pumpuje miliardy eur do tejto problémovej ekonomiky.

El-Erian ďalej v stredu povedal, že „je nepravdepodobné, ale nie nemožné„, že grécka platobná neschopnosť spustí ďalšiu finančnú krízu. Grécki poslanci vyslovili v noci na stredu dôveru novej, pozmenenej vláde premiéra Georgíosa Papandréoua. Ukončili tým trojdňovú debatu o úsporných opatreniach vysoko zadlženej krajiny a vláde umožnili presadzovať potrebné opatrenia a reformy.

OBRAZOM: Protivládne protesty

Grécka polícia
Foto: SITA, AP Photo, Lefteris Pitarakis
Grécka polícia
Foto: SITA, AP Photo/Lefteris Pitarakis
Polícia tíšila odporcov vlády
Foto: SITA, AP Photo/Lefteris Pitarakis
Polícia tíšila odporcov vlády
Foto: SITA, AP Photo/Lefteris Pitarakis
Polícia tíšila odporcov vlády
Foto: SITA, AP Photo/Lefteris Pitarakis

Ultimátum 14 dní

Ministri financií eurozóny dali Grécku dva týždne na to, aby schválilo ďalšie škrty vo výdavkoch a zvýšenie daní výmenou za novú tranžu v sume 12 mld. eur v rámci núdzových úverov. Po dvoch dňoch krízových rokovaní fakticky dali Aténam ultimátum a uviedli, že grécka vláda, parlament a širšia spoločnosť majú čas do 3. júla na schválenie nových úsporných opatrení s cieľom dostať ďalšie peniaze od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

„Schválenie v gréckom parlamente je absolútne nevyhnutné a musí to byť včas, aby sme mohli 3. júla prijať rozhodnutie,“povedal Jean-Claude Juncker, šéf skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup. Nový grécky minister financií Evangelos Venizelos krátko pred tým, ako o postoji eurozóny hovoril Juncker, vydal krátke vyhlásenie, v ktorom uviedol, že sa bude usilovať zabezpečiť, že prepracovaný program úsporných opatrení sa schváli. Za možný termín označil 28. jún.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Evangelos VenizelosJean-Claude Juncker