Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Mochovce
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Martin Havran
11. 05. 2012 16:08 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Greenpeace neuspela so žalobou na dostavbu Mochoviec

Lucia Szabova
Foto: Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Organizácia Greenpeace neuspela so svojou žalobou proti Úradu jadrového dozoru, ktorá sa týkala dostavby 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce.

Žalobu ochranárov v piatok zamietol senát bratislavského krajského súdu.

Greenpeace namietala, že v prípade povoľovacieho konania nebola doň prizvaná a zároveň bolo povolenie vydané bez predchádzajúceho posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Po doručení písomného odôvodnenia verdiktu sa s najväčšou pravdepodobnosťou odvolajú.

„Rozhodnutie súdu hodnotíme pozitívne,“ uviedol riaditeľ legislatívno-právneho odboru ÚJD Martin Pospíšil. „Bolo vydané rozhodnutie v prospech úradu, čím sa finálne potvrdila správnosť postupu,“ dodal.

Pred súdom argumentovali tým, že pri povoľovaní zmeny stavby pred dokončením Mochoviec 3. a 4. neprichádza k povoľovaniu novej činnosti a rovnako k povoľovaniu nového rozsahu činnosti elektrárne.

„Ide stále o jadrovú elektráreň s rovnakým naprojektovaným výkonom, pracujúcou na rovnakom princípe,“ poznamenal právny zástupca ÚJD s tým, že k zmene stavu Jadrovej elektrárne Mochovce príde až povolením na uvádzanie do prevádzky, čo je dlho pred nami.

Pospíšil je presvedčený, že tak, ako sa vyjadrilo ministerstvo životného prostredia, ktoré je príslušné rozhodovať, neboli naplnené podmienky pri spomínanej zmene vypracovať posudok vplyvov na životné prostredie. Myslí si, že zmeny, ktoré sa v rámci dostavby majú vykonať, prispejú k vyššej bezpečnosti elektrárne a tým aj k eliminácii možných vplyvov na životné prostredie.

Rovnako je presvedčený, že do povoľovacieho konania bola prizvaná verejnosť tým, že sa k nemu vyjadrovali volení zástupcovia dotknutých obcí.

Záverečné stanovisko s pripomienkami Greenpeace

Eva Kovačechová
Foto: Ľudovít Vaniher

Pripomienky Greenpeace sa podľa neho premietnu do záverečného stanoviska, ktoré bude pripojené ku kolaudačnému konaniu a povoleniu na uvádzanie Mochoviec 3. a 4. do prevádzky.

Tam sa opätovne otvorí táto možnosť, pretože až týmto konaním mení jadrová elektráreň svoj status. Zo statusu rozostavanej elektrárne prechádza do ekonomickej prevádzky,“ uviedol Pospíšil.

Právna zástupkyňa Greenpeace Eva Kovačechová bola z verdiktu súdu sklamaná.

Hlavne preto, že Slovensko naďalej ignoruje Aarhuský dohovor a stanovisko všeobecne rešpektovaného Aarhuského výboru a jeho závery,“ zdôraznila.

Prekvapená aktivistka

Aarhuský výbor v minulosti podľa Greenpeace rozhodol v ich prospech a potvrdil, že Slovensko porušilo práva verejnosti pri povoľovaní 3. a 4. bloku Mochoviec. Andrea Zlatňanská z Greenpeace zdôraznila, že stanovisko ÚJD ich naďalej prekvapuje, keď tvrdí, že pripomienky Greenpeace je pripravený prijať po dokončení stavby v rámci kolaudačného konania.

„Načo budeme pripomienkovať niečo, čo je hotové, keď nemôžeme ovplyvniť proces,“ zdôraznila Zlatňanská. Greenpeace nesúhlasí ani s argumentom ÚJD, že verejnosť bola prizvaná do povoľovacieho procesu dostavby 3. a 4. bloku elektrárne.

„Povedal, že verejnosť bola prizvaná vo forme volených zástupcov obcí. To nie je verejnosť, ani v zmysle právneho poriadku SR a už vôbec nie v zmysle Aarhuského dohovoru,“ zdôraznila Kovačechová.

Odporúčané články

O dostavbe Mochoviec rozhodne súd v piatok Paraglajdista priletel do areálu jadrovej elektrárne

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.