Griga s Hippom už nie sú trénermi futbalovej reprezentácie

Griga hipp
Sprava: Reprezentační futbaloví tréneri Michal Hipp a Stanislav Griga prichádzajú na mimoriadne zasadnutie výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu. Bratislava, 13. jún 2013. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (SFZ) na svojom štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí odvolal dvojicu trénerov reprezentácie SR Stanislava Grigu a Michala Hippa.

Pre tandem sa stala osudnou minulotýždňová remíza vo Vaduze s Lichtenštajnskom (1:1) v kvalifikácii o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta do Brazílie.

Slováci nesklamali v predmetnom stretnutí len výsledkovo, ale najmä herne a takmer definitívne prišli o možnosť predstaviť sa na svetovom šampionáte v roku 2014.

Prezident SFZ Ján Kováčik dostal od exekutívy mandát na rokovanie s potenciálnymi kandidátmi na obsadenie funkcie trénera reprezentácie.

Obrazom: Grigu a Hippa odvolali z postu reprezentačných trénerov

Kormidelníci prijali odvolanie ako profesionáli

Odvolanie reprezentačných trénerov
Foto: SITA/Marián Peiger

Nahlas sa hovorí o angažovaní Jána Kozáka st. z MFK Košice.

Chcel by som informovať o prijatí dvoch uznesení. Prvé je odvolanie trénerskej dvojice Griga, Hipp. Za tento návrh hlasovali z trinásťčlennej exekutívy ôsmi, štyria boli proti a jeden sa zdržal. Najhlavnejší dôvod odvolania sú výsledky. Ďalším aj to, že členovia výkonného výboru nevideli žiadnu možnosť zlepšenia či nápravy. Druhým uznesením je, že som dostal mandát na rokovanie s potenciálnymi trénermi, ktorých do pondelka môžu navrhnúť členovia VV,“ uviedol na štvrtkovom brífingu prezident SFZ Ján Kováčik.

Priebeh rokovaní opísal takto: „Bola to úplne tradičná diskusia, nevybočilo to z normálnej, konštruktívnej formy. Zavolali sme si trénerov, členovia VV sa ich pýtali, oni odpovedali na otázky. Budúci týždeň sa chceme dohodnúť na zmluvných podmienkach s odvolanými koučmi, oni potom urobia vlastné vyhlásenia. Keď bude viac adeptov, budem rokovať s každým, koho navrhnú členovia VV. Môj návrh bude Ján Kozák, v utorok 2. júla bude ďalšie zasadnutie výkonného výboru a dovtedy to chceme stihnúť. Vtedy by sme chceli odsúhlasiť meno nového trénera. Musíme konať rýchlo, lebo je pred novou sezónou, potrebujeme rýchlo dosiahnuť dohodu. Ako odškodné zväz vyplatí Grigovi s Hippom tri mesačné platy, ak sa nedohodneme inak.“ Slová prezidenta zväzu zdupľoval viceprezident pre štátnu reprezentáciu a medzinárodné vzťahy Karol Belaník: „Ja som sa vyjadril, že prichádzam s návrhom na pána Jána Kozáka.“

Podľa slov šéfa SFZ odvolanie prijali obaja kormidelníci s pokorou ako profesionáli a na budúci týždeň usporiadajú vlastnú tlačovú besedu, na ktorej zaujmú stanovisko. Kováčik neskrýval negatívne emócie po minulotýždňovom výsledkovom i hernom výbuchu slovenských futbalistov vo Vaduze a pripustil, že pri najbližšej príležitosti im poriadne prehovorí do duše.

Pred augustovým prípravným zápasom s Rumunskom budem mať s každým hráčom osobný pohovor a budem chcieť jednoznačnú deklaráciu, či chce reprezentovať, alebo nie. Keď nechce, tak nemusí. Samozrejme, že nový tréner si určite urobí poriadok, To, čo bolo v Lichtenštajnsku, to už bola len posledná kvapka. Takú hanbu už nemôžeme pripustiť,“ doplnil šéf SFZ.

Slováci sú už šesť zápasov bez víťazstva

Slováci sa chystajú na Lichtenštajnsko
Foto: SITA/Marián Peiger

Griga s Hippom prišli na lavičku slovenskej reprezentácie v pozícii rovnocenných kormidelníkov vlani v máji. So svojimi zverencami dosiahli bilanciu 3 víťazstvá – 4 remízy – 5 prehier.

Slováci však ťahajú nepriaznivú sériu šiestich duelov bez víťazstva, naposledy vyhrali 12. októbra minulého roka, keď na bratislavských Pasienkoch zdolali Lotyšov 2:1.

Päťdesiatjedenročný bývalý československý reprezentačný útočník Stanislav Griga sa stal laureátom ocenenia Tréner roka 2011 v Slovenskej republike. Pre žilinského rodáka bola skončená misia pri národnom výbere už druhou reprezentačnou skúsenosťou, v rokoch 1999 – 2002 trénoval slovenskú „dvadsaťjednotku“.

Okrem toho ešte sedel na lavičkách Žiliny, Trenčína, Slovana Bratislava, Dubnice, Liberca, Sparty Praha, Viktorie Žižkov a Senice.

O rok mladší Hipp bol počas aktívnej kariéry obrancom, vyskúšal si atmosféru v československej i slovenskej reprezentácii. Po zavesení kopačiek na klinec pôsobil predovšetkým ako asistent hlavných koučov v Nitre, Petržalke či Saturne Moskovská oblasť. Bol predĺženou rukou hlavného kormidelníka slovenskej reprezentácie Vladimíra Weissa st. v rokoch 2003 – 2006 a následne od roku 2008 do januára 2012. Ako hlavný tréner pôsobil v Artmedii Petržalka (2006 a 2008 – 2009) a Slovane Bratislava (2009) a krátkodobo samostatne aj pri národnom výbere, ktorý viedol začiatkom minulého roka.

Najbližšie bude slovenská futbalová reprezentácia v permanencii 14. augusta v Bukurešti, keď si v medzištátnom prípravnom dueli zmeria sily s domácim Rumunskom. Slováci absolvujú v roku 2013 ešte štyri stretnutia v kvalifikácii o postup na budúcoročný svetový šampionát, 6. septembra nastúpia na pôde Bosny a Hercegoviny, o štyri dni neskôr ich čaká domáci zápas s tým istým súperom, 11. októbra ich hostia Gréci a kvalifikačný cyklus uzavrú 15. októbra duelom v Lotyšsku.

Reakcie slovenských futbalových reprezentantov na odvolanie trénerov národného tímu Stanislava Grigu a Michala Hippa:

Marek Sapara (stredopoliar SR): „Vždy je to ťažké, zvlášť, keď sa o to človek pričiní, je mi to ľúto. Uvidíme, ako to bude ďalej. Ja chcem obom doterajším trénerom popriať ešte veľa šťastia a aby toho dosiahli veľa vo futbale.

Marek Bakoš (útočník SR): „Odvolanie trénerov bolo zrejme vyústením nepriaznivých výsledkov. Samozrejme, vo futbale sa to stáva. Verím v to, že reprezentácia bude fungovať lepšie, ale nehovorím, že predtým to bolo zlé. Na mysli som mal najmä výsledky.“

Lukáš Pauschek (obranca SR): „Pod dvojicou trénerov som pôsobil len krátko, vzhľadom na to, že patrím medzi nových hráčov A-tímu. S koučami sa spolupracovalo dobre, boli milí.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KováčikJán KozákKarol BelaníkMichal HippStanislav Griga
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia