Gröhling kritizuje zákazku s učebnicami matematiky, ministerstvo to označilo za zavádzanie

Branislav Grohling
Tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislav Gröhling. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 26. marca (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva zverejnilo predbežné oznámenie, ktoré má upozorniť autorov, aby začali pracovať na publikáciách, ktoré budú predmetom riadneho verejného obstarávania.

Otvárajú trh s učebnicami

Rezort tak reagoval na utorkové vyhlásenia poslanca za stranu Sloboda a Solidarita Branislava Gröhlinga k verejnému obstarávaniu na učebnicu matematiky. Ako sa uvádza v stanovisku, ktorú agentúre SITA zaslal odbor komunikácie ministerstva školstva, „poslanec opäť zavádza“.

Rezort školstva zverejnil predbežné oznámenie na výber učebnice Matematiky pre 1. až 4. ročník základných škôl, Matematiky pre 5. až 9. ročník základných škôl a 1. až 4. ročník gymnázií s osemročným štúdiom.

Ministerstvo ďalej konštatuje, že otvára trh s učebnicami, čoho dôkazom bude aj toto verejné obstarávanie. Školy si tak budú môcť cez edičný portál vybrať z viacerých učebníc a pracovných zošitov (pôjde o sadu väzieb). K tomuto kroku rezort školstva pristúpil, pretože učebnica matematiky bola dlhodobo kritizovaná.

Lukratívna zákazka

Ministerstvo školstva týmto reaguje na utorkové vyhlásenia poslanca SaS Branislava Gröhlinga, ktorý uviedol, že školstvo premrhá milióny eur na lukratívnej zákazke na učebnice.

Gröhling ďalej vyhlásil, že tesne pred koncom volebného obdobia dostane jeden víťaz garantovaný biznis, čím budú školy dostávať pracovné učebnice bez ohľadu na kvalitu, na spokojnosť škôl alebo na to, či ich vôbec potrebujú.

Opozičný poslanec dodal, že Slovensko potrebuje otvorený trh s učebnicami a za týmto účelom navrhol, aby dal štát peniaze školám a nechal ich vybrať si učebnice. Týmto opatrením sa podľa jeho slov zamedzí monopolu a podobnému neefektívnemu míňaniu financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingMartina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSaS Sloboda a Solidarita