GRUZÍNSKO: Rusko ohrozuje bezpečnosť dopravy

Kambodža, rakety
Kambodža Foto: SITA/AP

TBILISI 12. augusta (WEBNOVINY) – Gruzínsko obvinilo vo štvrtok Rusko, že umiestnením sofistikovaného obranného systému do gruzínskeho odštiepeneckého regiónu Abcházsko urobilo „extrémne nebezpečné a provokatívne kroky“. „Je absolútne nepochopiteľné, čomu má slúžiť tento extrémne provokačný krok, ktorý vytvára nebezpečenstvo nielen pre oblasť Čierneho mora, ale aj pre bezpečnosť celej Európy,“ uviedlo gruzínske ministerstvo zahraničia v stanovisku. Ministerstvo zdôraznilo, že umiestnením obranného systému do Abcházska ohrozuje civilnú leteckú dopravu a vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby podniklo rozhodné kroky a prinútilo Rusko vzdať sa politiky vojenskej okupácie gruzínskych území.Rusko musí dôsledne dodržiavať medzinárodné záväzky,“ hovorí sa v stanovisku. Gruzínsko trvá na tom, že Južné Osetsko a Abcházsko sú integrálnou časťou jeho územia.

Rusko umiestnilo v Abcházsku, ktoré považuje za samostatnú krajinu, raketový systém S-300. V stredu to oznámil veliteľ ruských vzdušných síl Alexander Zelin. Systém podľa neho „bude plniť úlohy v súčinnosti s armádnymi systémami protivzdušnej obrany, okrem iného pri protilietadlovej obrane územia Abcházska a Južného Osetska“.

Rusko krátko po vojne s Gruzínskom v roku 2008 uznalo Abcházsko aj Južné Osetsko za samostatné krajiny. Napriek naliehaniu zo strany Moskvy však ich nezávislosť doteraz uznala okrem Ruska len Venezuela, Nikaragua a ostrovný štátik Nauru – ostatné krajiny sveta naďalej považujú Abcházsko aj Južné Osetsko za regióny Gruzínska.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom