Gruzínsky exprezident Saakašvili sa vrátil na Ukrajinu, pochválil Zelenského odvážne rozhodnutie

Michail Saakašvili
Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili. Foto: SITA/AP

MOSKVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili pricestoval späť na Ukrajinu. Stalo sa tak deň po tom, čo mu nový prezident Volodymyr Zelenskyj vrátil ukrajinské občianstvo. Saakašvili dorazil v stredu do Kyjeva a pochválil Zelenského za „rýchle a statočné“ rozhodnutie.

Novinárom na kyjevskom letisku povedal, že chce prispieť k tomu, aby sa z Ukrajiny stala „najúspešnejšia krajina Európy“.

Saakašvili otvorene podporoval Zelenského prezidentské ambície a vyjadril nádej, že sa bude smieť do krajiny vrátiť, keď sa Zelenskyj ujme funkcie hlavy štátu. Saakašvili, ktorý bol prezidentom Gruzínska v rokoch 2008 až 2013, začal na Ukrajine nový život, keď ho Porošenko v roku 2015 vymenoval za gubernátora Odeského regiónu.

Neskôr, keď začal upozorňovať na údajnú korupciu na najvyšších miestach, sa však títo dvaja politici postavili proti sebe a Saakašvili prišiel o ukrajinské občianstvo. Stal sa tak človekom bez občianstva, keďže toho gruzínskeho ho v jeho bývalej vlasti zbavili už predtým.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michail SaakašviliVolodymyr Zelenskyj