Video: Guaidó vyzval armádu a Venezuelčanov, aby zvrhli vládu prezidenta Madura (aktualizované)

Venezuela, La Carlota
Vojak, podporujúci opozičného lídra Juana Guaida hliadkuje pred námornou základňou La Carlota v Caracase, kde opozičný líder Guaidó vyzval armádu a Venezuelčanov, aby zvrhli vládu prezidenta Madura. 30. apríl 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 30. apríla, 22:40

CARACAS 30. apríla (WebNoviny.sk) – Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó vyšiel v utorok do ulíc spolu s aktivistom Leopoldom Lopezom a malým kontingentom ťažko ozbrojených vojakov. Ide o odvážnu a riskantnú výzvu pre armádu, aby povstala a zvrhla socialistického lídra Nicolasa Madura.

„Venezuelskému ľudu chcem povedať: Toto je ten moment, kedy treba vyjsť do ulíc a pridať sa k týmto vlasteneckým vojakom,“ povedal Lopez, ktorý bol od roku 2014 zadržiavaný za organizovanie protivládnych protestov. „Každý by mal v mieri vyjsť do ulíc,“ vyhlásil.

Odpaľovali dymovnice so slzným plynom

Lopez uviedol, že ho z domáceho väzenia oslobodili členovia armády, ktorí reagovali na výzvu Guaidóa, ktorého Spojené štáty a desiatky ďalších vlád uznali za právoplatného lídra Venezuely.

Počas jeho prejavu na diaľničnom nadjazde jednotky lojálne Madurovi sporadicky odpaľovali z priľahlej leteckej základne Carlota dymovnice so slzným plynom.

Dav narástol na niekoľko tisíc civilistov, keď ľudia vycítili, že môže ísť doteraz o najväčšiu príležitosť zvrhnúť vládu po mesiacoch nepokojov, ktorým Maduro, podporovaný vojenským vedením a spojencami ako Rusko a Kuba, doteraz odolával.

Väčšiu vojenskú revoltu nespustili

Zdá sa, že dramatické udalosti nespustili väčšiu vojenskú revoltu. Venezuelský minister obrany Vladimir Padrino odmietol na Twitteri pokus „podvratného hnutia“ vyvolať „paniku a teror“.

Medzitým predseda vládnucej Madurovej strany Diosdado Cabello uviedol, že väčšina metropoly Caracasu je pokojná a vyzval podporovateľov vlády, aby sa zhromaždili pred prezidentským palácom a ochránili Madura pred pokusom o prevrat, ktorý je podľa neho podporovaný Spojenými štátmi.

Prestrelky s desiatkami zranených

Pokus o prevzatie moci vyústil zatiaľ len do prestreliek s vládnymi vojskami, ktoré zostali lojálne prezidentovi. Pri tých bolo zranených najmenej 50 ľudí, informovali zdravotníci z nemocníc vo venezuelskej metropole Caracas. Tridsať ľudí bolo zranených pri streľbe gumenými projektilmi, jeden utrpel zranenia pri ostrej streľbe zo strany provládnych vojakov, jeho stav je stabilizovaný.

K masívnemu prechodu vojakov na stranu opozície, v ktorý Guaidó dúfal, zatiaľ podľa správ z Caracasu neprišlo.

Utorkové udalosti nastali po tom, ako Guaidó skoro ráno zverejnil video natočené pri leteckej základni, v ktorom situáciu prezentoval ako definitívny puč na zvrhnutie Madura. Na videu ho bolo vidieť obkoleseného ťažko ozbrojenými vojakmi s niekoľkými obrnenými vozidlami. Guaidó uviedol, že vojaci, ktorí vyšli do ulíc, chránia venezuelskú ústavu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juan GuaidóNicolas Maduro