Guterres na žiadosť Ukrajiny a Ruska vymenuje vyšetrovaciu komisiu, preskúma útok na väznicu v Olenivke (foto)

Antonio Guterres
Foto: SITA/AP

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) na žiadosť Ukrajiny a Ruska menuje vyšetrovaciu misiu, aby preskúmala útok na väznicu v obci Olenivka na Ruskom kontrolovanom území Doneckej oblasti.

António Guterres povedal, že podmienky misie na Ukrajinu sa v súčasnosti pripravujú a budú zaslané Kyjevu a Moskve na schválenie, pričom tiež poznamenal, že dúfa, že bojujúce krajiny uľahčia misii prístup a poskytnú údaje potrebné na „objasnenie pravdy o tom, čo sa stalo“. Zároveň uviedol, že OSN hľadá „kompetentných, nezávislých ľudí“, ktorí by sa na misii zúčastnili.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko tvrdí, že ukrajinská armáda použila americké raketomety na útoku na väznicu. Separatistickí a ruskí predstavitelia tvrdia, že útok si vyžiadal 53 mŕtvych ukrajinských vojnových zajatcov a 75 zranených. Ukrajinská armáda raketový alebo delostrelecký útok na Olenivku popiera.

Jej rozviedka v stredu vo vyhlásení uviedla, že má dôkazy o tom, že separatisti spolupracovali s ruskou bezpečnostnou službou FSB a žoldnierskou Vagnerovou skupinou, aby podmínovali budovu a potom použili horľavinu, ktorá viedla k rýchlemu rozšíreniu požiaru. Tvrdenia oboch strán je zatiaľ nemožné overiť.

Väznica v Olenivke
Foto: SITA/AP
Väznica v Olenivke
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António Guterres
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)