Aktualizované: Guvernér NBS Makúch ostro kritizuje nomináciu Hudáka, spochybnil najmä jeho odbornosť

Jozef Makúch
Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar.
  • aktualizované 18. decembra 21:58

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Vládna nominácia Jozefa Hudáka na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), ktorú svojim hlasovaním potvrdil aj parlament, je podľa dosluhujúceho guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha víťazstvom koaličnej disciplíny nad posudzovaním odbornosti.

Politická nominácia

Hoci pripomína, že ide o politickú nomináciu a on v tomto smere nemá žiadne rozhodujúce slovo, nepozdávajú sa mu ako jeho vzdelanostné predpoklady, tak ani jeho odborná spôsobilosť, ktoré zákon o NBS vyžaduje.

Navyše, Jozef Hudák sa ako kandidát na viceguvernéra podľa neho diskvalifikoval sám úvahami o zriadení novej zdravotnej poisťovne dohliadanej centrálnou bankou. Tá totiž v tejto oblasti nemá žiadne zákonné právomoci ani kompetencie.

„Je to politická nominácia a je na zvážení pána prezidenta, aby posúdil schopnosť kandidátov z hľadiska vzdelania a náležitej odbornej spôsobilosti,“ povedal guvernér NBS.

Treba zvážiť jeho titul a angličtinu

Ako uviedol Makúch na utorňajšej tlačovej konferencii, Agronomická fakulta Vysokej školy poľnohospodárskej podľa však neho nie je typ vzdelania, ktoré by sa na pozíciu viceguvernéra centrálnej banky vyžadovalo.

 „Podľa môjho názoru to vzdelanie je minimálne potrebné zvážiť. Môj subjektívny názor je, že zákonné podmienky naplnené neboli,“ tvrdí. Rovnako spochybňuje relevantnosť Hudákovho titulu PhD., ktorý si podľa neho spravil na zdravotníckej univerzite. „Pochybujem, že bolo z oblasti, ktorú by vedel využiť v NBS,“ hovorí Makúch.

Ako problém vníma aj Hudákovu znalosť angličtiny, ktorú má podľa Makúcha v materiáloch uvedenú ako B1, čiže elementárnu znalosť. „Neviem si predstaviť, že s touto znalosťou by zastupoval NBS v orgánoch SSM, EBA, či niekde inde, čo pre viceguvernéra, ktorý by mal vykonávať funkcie dohľadu, je nevyhnutné. Bol by som veľmi nerád, keby sa NBS dožila toho, že niekto tam príde bez tlmočníka a absolútne nevie o čom je reč,“ myslí si guvernér centrálnej banky.

Problém Makúch však vníma aj v Hudákovych deklarovaných odborných vedomostiach, skúsenostiach či odbornej spôsobilosti, ktoré zákon o centrálnej banke takisto požaduje od kandidátov do jej vedenia.

NBS nemá dosah na zdravotné poisťovne

„Prax v regionálnych štruktúrach niekedy v 90-tych rokoch, čo je hrozne dávno, podľa môjho názoru naozaj nie je postačujúca, pretože finančný sektor je úplne inde,“ tvrdí.

Samostatnou kapitolou je pri prezentácii tohto kandidáta podľa Makúcha jeho vyjadrenie pri vypočutí na pôde parlamentného finančného výboru, že vo funkcii viceguvernéra by mal záujem o vznik novej zdravotnej poisťovne, ktorá by bola dohliadaná centrálnou bankou.

„Dovolím si povedať, že jeho vyjadrenie je – ľudovo – mimo misu. Keď ešte niekto o niečom pochybuje, tak toto vyjadrenie ho podľa môjho názoru dostatočne diskvalifikuje na výkon funkcie viceguvernéra, lebo keď niekto niečo takéto povie, tak je lepšie, keby nehovoril nič,“ dodal Makúch s tým, že NBS nemá žiadne legislatívne ani iné dosahy na zdravotné poisťovne a ich systém.

Nomináciu Hudáka na post viceguvernéra NBS kritizovala aj opozícia. Hnutie OĽaNO totiž upozorňovalo, že pôsobil v spoločnostiach napojených na nebankovky, ktoré obrali tisícky ľudí o milióny eur. Spochybňujú rovnako aj jeho odbornosť, ktorú zákon na pozícii viceguvernéra vyžaduje a takisto členstvo Hudáka v strane SNS, čo považujú za ohrozenie nezávislosti NBS.

Hudák nechápe vyjadreniam Makúcha

Vládny nominant na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Hudák si myslí, že vládu ako aj poslancov Národnej rady SR o svojich skúsenostiach a splnení zákonom stanovených podmienok na vykonávanie tejto funkcie dostatočne presvedčil. Reagoval tak na vyjadrenia guvernéra NBS Jozefa Makúcha.

Mrzí ma vyjadrenie pána Makúcha k mojej osobe a úprimne to nechápem,“ uviedol vo svojej reakcii Hudák. Zároveň dodal, že otázka doplnkového poistenia nadštandardu pre zdravotné poistenie, ktorou sa podľa Makúcha Hudák sám na pozíciu viceguvernéra diskvalifikoval, je vytrhnutá z kontextu. Rozhodujúce tak podľa neho bude vyjadrenie prezidenta. „Počkám na rozhodnutie pána prezidenta SR Andreja Kisku a to bude pre mňa záväzné,“ dodal Hudák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef HudákJozef Makúch
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska