Hackeri neukradli z ministerstva zahraničia tajné ani citlivé údaje, vyhlásil Pellegrini

Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský.

BRATISLAVA 21. októbra (WebNoviny.sk) – Kybernetickým útočníkom, ktorí napadli server ministerstva zahraničia, sa nepodarilo ukradnúť tajné ani citlivé dokumenty. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to v nedeľu konštatoval premiér Peter Pellegrini. „Také dôkazy nemáme,“ vyhlásil.

Zároveň uviedol, že išlo o vysoko profesionálny a sofistikovaný útok organizovanej skupiny, pravdepodobne zo zahraničia. Jeho cieľom bolo infiltrovať sa do serveru rezortu slovenskej diplomacie a získať z neho citlivé údaje. Premiér nevylúčil, že by mohlo ísť o útok z Ruska, no konštatoval, že útok mohol byť rovnako vedený aj z inej krajiny, prípadne mohlo ísť aj o simulovaný útok. „Páchateľa nepoznáme,“ zdôraznil.

V záujme zlepšenia kybernetickej ochrany a ochrany osobných dát obyvateľstva premiér dal vojenskej spravodajskej službe pokyn, aby uskutočnila veľkú previerku počítačovej siete celej verejnej správy. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí bolo predmetom kybernetického útoku zo zahraničia.

V stredu na Bezpečnostnej rade SR o tom informovalo Vojenské spravodajstvo. Kybernetický útok mal formu sofistikovaného škodlivého kódu, ktorý umožňuje útočníkom filtráciu dát z vnútra organizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR