Hackeri špehovali vysokopostavených politikov, za útokmi má stáť spoločnosť spolupracujúca s Čínou

telefonovanie
Foto: ilustračné, Getty Images

LONDÝN 25. júna (WebNoviny.sk) – Skupina štátom podporovaných hackerov sa nabúrala do systémov viacerých telekomunikačných operátorov a bola schopná dlhší čas špehovať ich používateľov.

Dostala sa okrem iného k dátam o tom, kedy a s kým si volali, ako sa menila ich poloha a k mnohým ďalším informáciám z ich mobilných zariadení.

Sledovaných 20 známych osôb

Medzi sledovanými osobami navyše dominovali ľudia z vysokej politiky, informuje agentúra The Asscoiated Press (AP). Tieto zistenia v utorok zverejnila firma Cybereason, renomovaná spoločnosť z amerického Bostonu, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou.

Ako šéf Cybereason Lior Div prezradil pre AP, cieľmi špehovania týchto hackerov sa stalo aj približne 20 verejne známych osôb, a to predovšetkým z oblasti politiky či armády. Div nechcel prezradiť, o koho šlo, ani to, do akých telekomunikačných spoločností sa hackerom podarilo nabúrať.

Znaky činnosti čínskej skupiny

Nepotvrdil ani to, ktorý štát za touto hackerskou skupinou stál, útoky však podľa neho niesli znaky činnosti čínskej hackerskej skupiny APT10. O tej sa všeobecne predpokladá, že pracuje v súčinnosti s čínskou vládou.

Div pre AP povedal, že informácie, ku ktorým sa jeho spoločnosť dostala, sú také citlivé, že neposkytne ani najmenší náznak, o koho by mohlo ísť. „Nepoviem ani kontinent,“ uviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom