Hádky kvôli dôchodkom pokračujú, poslanci hlasovať nestihli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nasilie babka dochodkyna tyranie
Foto: sfgate.com

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Poslanci ukončili 4. schôdzu parlamentu. Za návrh predsedu parlamentu Pavla Pašku hlasovalo 82 zo 144 prítomných poslancov.

Znamená to, že národná rada nestihla prerokovať a hlasovať o novele zákona o sociálnom poistení, o ktorej plénum diskutovalo od utorka.

Paška vzápätí zvolal 6. schôdzu národnej rady na piatok na 9:00 a zavolal k sebe predsedov poslaneckých klubov, aby sa dohodli na jej programe. Poslanci v rámci 4. schôdze nestihli prerokovať ani poslanecké návrhy zákonov, minister vnútra Robert Kaliňák mal vystúpiť so správou ku kauze Gorila.

Rozpor s rokovacím poriadkom

Pavol Paška
Foto: Foto: SITA/Marián Peiger

Predseda parlamentu vysvetlil, že schôdzu ukončil z procedurálnych dôvodov, aby sa vládna zostava vyhla akýmkoľvek možným právnym pochybnostiam pri schvaľovaní novely zákona o sociálnom poistení.

Opozícia v tomto prípade namietala, že parlament sa právnou normou zaoberá v rozpore so zákonom, keďže národná rada prerušila rozpravu k návrhu v prvom čítaní a začala rokovať o návrhu na skrátené legislatívne konanie.

Poslanec za KDH Radoslav Procházka upozorňoval, že plénum najprv malo ukončiť prvé čítanie a až potom začať rokovať o skrátenom legislatívnom konaní, keďže sa nedá prerušiť rozprava o jednom bode programu a začať diskutovať o inom bode.

Opoziční poslanci zároveň Smeru-SD vyčítali, že návrh na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o sociálnom poistení predložil do parlamentu v rozpore s Rokovacím poriadkom NR SR, keďže na zaradenie nového bodu do prebiehajúcej schôdze treba súhlas troch poslaneckých klubov.

Jednofarebná vláda

„Aby som sa vyhol akýmkoľvek možným právnym výkladom a možným negatívnym výkladom v budúcnosti, rozhodol som sa vyriešiť to takto, nazvem formálno-procedurálne čisté,“ konštatoval Paška na margo ukončenia a zvolania novej schôdze.

Paška zdôraznil, že rokovací poriadok síce pri zaradení nového bodu do programu schôdze hovorí o troch poslaneckých kluboch, nepočítal však s možnou jednofarebnou vládou a opozícia sa so Smerom-SD podľa neho už na začiatku volebného obdobia dohodla, že Paška bude môcť zaradiť do programu ďalšie body vzhľadom na veľkosť poslaneckého klubu Smeru-SD.

V tejto súvislosti konštatoval, že tak doteraz viackrát aj urobil bez akýchkoľvek problémov. Ak už dohody neplatia, je pripravený zmeniť rokovací poriadok hlasmi poslancov Smeru-SD. Paška rovnako potvrdil, že neskráti čas na vystúpenia v rozprave pri novele zákona o sociálnom poistení, ktorým vláda mení dôchodkový systém i zmeny v odvodoch a daniach.

Poslanci v stredu podvečer ukončili rozpravu o návrhu na skrátené legislatívne konanie k zmenám v prvom a druhom dôchodkovom pilieri. Pokračovali však v prvom čítaní o samotnom návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 12 poslancov. Situácia je vo všeobecnosti napätá, jednotliví účastníci si medzi sebou vymieňali aj ostré slovné útoky. Pripravovaná novela má zaviesť významné zmeny v dôchodkových pilieroch a v platení odvodov, ktoré sa opozícii nepáčia.

Rozhorčené reakcie opozície

Brocka zaútočil na Vaľovú

Poslanec Národnej rady SR Július Brocka (KDH) kriticky reagoval na slová poslankyne Jany Vaľovej (Smer-SD) o tom, že práve on pri schvaľovaní novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení v roku 2003 navrhol zvýšiť príspevok do druhého dôchodkového piliera z pôvodných šesť % na deväť % hrubej mzdy sporiteľa.

Július Brocka
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Mali by ste hľadať informácie v googli, a nie v guli,“ odkázal vo štvrtok Vaľovej, ktorá sa v minulosti venovala vešteniu.

„Ani taký pán poslanec ako je pán Brocka, ktorý je tu od roku 1994, by sa nemal hanbiť za to, že dal pozmeňujúci návrh a týka sa to druhého piliera, ktorým zmenil šesť percent na deväť percent bez akejkoľvek analýzy. Či to odporúčala vláda alebo neodporúčala vláda, vy ste boli ten biely kôň, ktorý prišiel na výbor a tento zákon predložil,“ povedala v parlamente v stredu ku koncu rokovania poslankyňa Jana Vaľová.

Druhá vláda Mikuláša Dzurindu schválila 2. októbra 2003 návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý zavádzal 9-percentný príspevok do druhého piliera. Takýto návrh predložila vláda do parlamentu a počas rokovania parlamentu sa už výška príspevku do kapitalizačného piliera nemenila.

Figeľ hovorí o nekompetentnosti

Matovič
Foto: SITA/Marián Peiger

Novú schôdzu, na ktorej sa od začiatku prerokuje najprv skrátené legislatívne konanie, potom prvé a druhé čítanie o novele zákona o sociálnom poistení, považuje predseda KDH Ján Figeľ za čisté riešenie z hľadiska pochybností. Podľa neho tak, ako bol návrh nekompetentne a v rozpore so zákonom pripravovaný, tak bol aj predložený do parlamentu v rozpore s rokovacím poriadkom.

Bugár stratil dva dni

„Zbytočne sme tu stratili dva dni, ale toto je jediné čisté riešenie,“ konštatoval predseda Mostu-Híd Béla Bugár s tým, že aj tak na skrátené konanie dôvod nevidí.

Sulík nazval schôdzu fraškou

„Zažili sme čistú frašku, tri dni sú stratené. Keď si spomeniem, za aké prkotiny som bol odvolávaný, za aké nepodstatnosti, a dám to do pomeru s tým, čo teraz pán Paška nastváral svojim hrubým pochybením a neúctou k zákonu, tak je to naozaj obrovský rozdiel,“ povedal Sulík.

„Pán Boh ochraňuj Slovensko,“ krútil hlavou Matovič

„Po troch dňoch uznali, že sa mýlia. Sú to obyčajní babráci, babráci, korunovaní babráci a Pán Boh ochraňuj Slovensko, ak v rukách takýchto babrákov ešte štyri roky máme byť,“ doplnil Matovič s tým, že tri dni strácali čas, peniaze a námahu poslanci, zamestnanci parlamentu i novinári.

Frešo sa nevzdáva

„Je to zápas, v ktorom sme možno v tejto chvíli v menšine, je nás ďaleko menej ako 83 hlasnej väčšiny, ale vidíme, že sú šance, ako to ubrániť a brániť to doslova do posledného dychu. Je našou povinnosťou sa zastať ľudí, ich sporenia na dôchodok.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárJán FigeľJana VaľováJúlius BrockaRadoslav ProcházkaRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky