Hádzanári Francúzska zdolali Katar, sú opäť majstrami sveta

Hádzanári Francúzska
Francúzsky hádzanár Nikola Karabatic (uprostred) počas finálového zápasu s Katarom. Foto: SITA/AP

DAUHA/LUSAIL 1. februára (WEBNOVINY) – Hádzanári Francúzska sa opäť stali majstrami sveta. Zverenci trénera Clauda Onestu zdolali v nedeľňajšom finále na XXIV. svetovom šampionáte v Lusail Multipurpose Hall domácich Katarčanov 25:22 (14:11). Úradujúci európski šampióni si vybojovali piaty titul z MS a celkovo 9 medailu (5 – 1 – 3).

Francúzi na turnaji ani raz neprehrali, ich jediným zaváhaním bola remíza s Islanďanmi (26:26) ešte v základnej skupine. Vyraďovacou časti prešli suverénne a po štyroch rokoch sa vrátili na svetový trón, na ktorom vystriedali Španielov. Reprezentanti krajiny galského kohúta potvrdili svoju vysokú finálovú úspešnosť, keď zo šiestich účastí premenili päť na zlato (1995, 2001, 2009, 2011, 2015).

Katarčania dosiahli historický úspech

V počte víťazných trofejí sú už najúspešnejším tímom v histórii, keď sa odpútali od Švédov a Rumunov. V rozhodujúcom súboji o titul neuspeli len v roku 1993 proti Rusom (19:28). Majstri sveta získali finančnú prémiu a zabezpečili si priamy postup na OH 2016 v brazílskom Riu de

Katarčania napriek nezdaru v záverečnom vystúpení dosiahli historický úspech. Ich tréner Valero Rivera López sa síce nemôže pochváliť druhým svetovým titulom v rade (pred dvoma rokmi sedel na lavičke víťazných Španielov), ale hádzanárov usporiadateľskej krajiny doviedol k senzačnému striebru. Na turnaji prehrali len dvakrát – v základnej skupine so Španielskom (25:28) a potom až vo finále. Katar je vôbec prvým neeurópskym medailistom MS.

Bronzové medaily získali na MS 2015 získali Poliaci. Zverenci nemeckého trénera Michaela Bieglera zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí o 3. miesto v Lusail Multipurpose Hall nad Španielmi 29:28 po predĺžení (24:24, 13:13). V prvom polčase viedli poľskí hráči štvorgólovým rozdielom, ale súperi ešte polčasovej prestávky vyrovnali.

Poliaci sa tešia z bronzu

Po nej sa situácia zopakovala, ale v opačnom garde. Gól Szybu sekundu pred koncom riadneho hracieho času znamenal vyrovnanie na 24:24. V predĺžení viedli Poliaci vždy o gól, no Španieli dokázali odpovedať až do poslednej minúty nadstaveného času, keď o poľskom triumfe rozhodol 31 sekúnd pred koncom Syprzak.

Poľskí hádzanári sa po šiestich rokoch mohli opäť tešiť na svetovom šampionáte z bronzu. Celkovo to bol ich štvrtý kov z MS (0 – 1 – 3), na ostatných piatich podujatiach tohto rangu získali tri (0 – 1 – 2). Španieli nielenže neobhájili titul spred dvoch rokov, ale ani nedosiahli na cenný kov, hoci až do semifinále prechádzali turnajom bez zaváhania. Následné prehry s Francúzmi (22:26) i Poliakmi ich odsunuli až za pódium pre medailistov.

Keďže Francúzsko má ako organizátor automaticky zabezpečenú účasť na MS 2017, miestenku získali aj ďalšie tri najlepšie tímy z konečného poradia – Katar, Poľsko a Španielsko. Družstvá z 2. – 7. priečky si vybojovali postup na turnaje olympijskej kvalifikácie.

Slovensko chýbalo na MS 2015, keďže nepostúpilo už z I. fázy kvalifikácie.

Výsledky nedeľňajších stretnutí o konečné umiestnenie na XXIV. majstrovstvách sveta v hádzanej mužov v Katare (15. 1. – 1. 2. 2015):

finále (Lusail):

Katar – Francúzsko 22:25 (11:14), Francúzi sa stali majstrami sveta 2015
Zostavy a góly:

Katar: Šarič, Stojanovič – Markovič 7/3, Mabrouk, Roiné, Capote 6, Al-Karbi, Memiševič 1, Vidal 3, Damjanovič, Mallash 3, Benali 1, Madadi 1, Hamdoon, Hassab Alla, Zakkar

Francúzsko: Dumoulin, Omeyer – J. Fernandez 1, Barachet 3, Anič, Narcisse 4, Joli, Nyokas 3, Honrubia, N. Karabatič 5, Mahé 1, Accambray, Sorhaindo 1, Guigou 3/2, L. Karabatič, Porte 4

pok. hody: 3/3 – 3/2, vylúčení: 4 – 2, rozhodovali: J. Novotný a V. Horáček (obaja ČR), 15 000 divákov

Skóre finále otvoril domáci Benali a vzápätí špecialista na pokutové hody Stojanovič zneškodnil pokus Joliho. Potom však Francúzi schladili počiatočnú katarskú eufóriu troma gólmi v rade. Nyokas vyrovnal v 4. min, Guigou sa následne nemýlil zo sedmičky a N. Karabatič upravil v 6. min na 3:1. Katarčania doplácali na časté vylúčenia, v 17. min prehrávali už 5:9, a tak si ich tréner Rivera zobral oddychový čas.

Veľmi im však nepomohol, keďže Nyokas v 21. min prestrelil Šariča (11:6). Francúzi ťažili z dôraznej obrany, spoľahlivého Omeyera v bránke a gólov N. Karabatiča. Domáci v závere I. polčasu znížili odstup na tri góly (11:14). Ten zostal aj po poslednej akcii pred prestávkou, keď sa blysla ďalším skvelým zákrokom veľká katarská opora Šarič.

Katarčanom vyšiel vstup do druhého dejstva, rýchlo znížili na 13:14, ale celkom nedokázali zmazať manko. Naopak, hráči krajiny galského kohúta opäť odskočili na tri góly. Ani ďalšie tri priblíženia sa na dosah (17:18, 18:19 a 19:20) neviedli v podaní domácich k vyrovnaniu. Francúzi ušli na 22:19 a urobili rozhodujúci krok k víťaznej trofeji. Katarskí hádzanári v zostávajúcom čase už rozdiel nestiahli na menej ako dva góly. Skúsenejší súper umnou hrou kontroloval vývoj duelu a dosiahol víťazstvo 25:22.

o 3. miesto (Lusail):

Poľsko – Španielsko 29:28 po predĺžení (24:24, 13:13), bronz získalo Poľsko

Najviac gólov: Szyba 8, Syprzak 6, Wišniewski 4 – Tomás 7, V. Rivera Folch 5/3, Aguinagalde a García Robledo po 4, 9400 divákov

Konečné poradie MS 2015: 1. Francúzsko, 2. Katar, 3. Poľsko, 4. Španielsko, 5. Dánsko, 6. Chorvátsko, 7. Nemecko, 8. Slovinsko, 9. Macedónsko, 10. Švédsko, 11. Island, 12. Argentína, 13. Rakúsko, 14. Egypt, 15. Tunisko, 16. Brazília, 17. Česko, 18. Bielorusko, 19. Rusko, 20. Bosna a Hercegovina, 21. Irán, 22. Saudská Arábia, 23. Čile, 24. Alžírsko

Pozn.: o umiestnení družstiev na 9. – 16. priečke rozhodli ich výsledky zápasov v základných skupinách proti tímom, ktoré sa tiež kvalifikovali do vyraďovacej fázy šampionátu.