Hádzanárky Čiernej Hory získali na ME premiérový titul

čierna hora

BELEHRAD 16. decembra (WEBNOVINY) – Reprezentantky Čiernej Hory si vybojovali titul na X. majstrovstvách Európy v hádzanej žien v Srbsku.

Čiernohorky si v nedeľňajšom vyrovnanom finále poradili s obhajkyňami prvenstva spred dvoch rokov Nórkami 34:31 po dvojnásobnom predĺžení (28:28, 24:24, 12:11), vďaka čomu získali historicky prvú medailu na vrcholnom kontinentálnom podujatí a hneď zlatú.

Zverenky kormidelníka Dragana Adžiča premenili svoju len druhú časť na ME na celkové prvenstvo. Čierna Hora je po Nórsku (5 víťazstiev), Dánsku (3) a Maďarsku (1) len štvrtou krajinou, ktorá sa môže pochváliť titulom európskeho šampióna v kategórii žien.

Nórske hádzanárky mali na dosah svoj piaty kontinentálny triumf za sebou a celkovo šiesty v histórii, ale v závere rozhodujúceho duelu, ktorý bol reprízou augustového olympijského finále v Londýne (severanky vtedy vyhrali 26:23, pozn.), doplatili na zaváhania svojej pivotky Heidi Lökeovej. Tá sa za stavu 31:31 dopustila technickej chyby, vzápätí faulovala a dostala dvojminútový trest.

Nariadený pokutový hod premenila kanonierka Katarina Bulatovičová a odštartovala záverečnú spanilú jazdu svojho tímu. Čiernohorky na tohtoročnom šampionáte zaváhali iba jedenkrát, vo štvrťfinálovej fáze podľahli Nemkám (20:27). Nórky sú napriek prehre vo finále, v ktorom bola delegátkou EHF Slovenka Janka Stašová, naďalej suverénne najúspešnejšími účastníčkami ME (5 – 3 – 1).

Hádzanárky Maďarska si v Srbsku vybojovali bronzové medaily, keď v nedeľňajšom dramatickom zápase o 3. miesto zvíťazili v Belehrade nad domácimi Srbkami 41:38 po predĺžení. Zverenky trénera Karla Erika Böhna rozhodli o svojej výhre päťgólovou šnúrou, ktorou otočili v druhej polovici predĺženia stav z 36:37 na 41:37.

Maďarky si vybojovali štvrtý cenný kov z ME, z toho tretí bronzový (1 – 0 – 3), po ôsmich rokoch. K jeho zisku prispela aj slovenská rodáčka Mónika Kovacsiczová (Kovačicová). Prvé štyri tímy z konečného poradia ME 2012 majú istú účasť na budúcoročnom svetovom šampionáte – Nórsko ako úradujúci majster sveta, Srbsko ako organizátor, Maďarsko a Čierna Hora ako dvaja najlepšie umiestnení z kontinentálnych majstrovstiev v Srbsku.

Súhrn výsledkov víkendových stretnutí o konečné umiestnenie na X. majstrovstvách Európy v hádzanej žien v Srbsku:

NEDEĽA

finále (Belehrad):

Nórsko – Čierna Hora 31:34 po dvojnásobnom predĺžení (28:28, 24:24, 11:12)

Zostavy a góly:

Nórsko: Solbergová, Haraldsenová – Naessová, Oftedalová, Alstadová 11/1, Lökeová 5, Breivangová 1, Lundeová-Borgersenová, Edinová 4/1, Frafjordová, Björndalenová 2, Sullandová 3, Riegelhuthová-Korenová 2, Gosséová 1, Jakobsenová, Herremová 2

Čierna Hora: M. Vukčevičová, Barjaktarovičová – Miljaničová 3, Pavičevičová 2, Radičevičová 5, Djokičová 1, Despotovičová, Jovanovičová 2, A. Bulatovičová 2, Klikovacová, S. Vukčevičová, Toškovičová, Nikčevičová, Lazovičová 1, K. Bulatovičová 8/3, Kneževičová 10/1

Pok. hody: 4/2 – 4/4, vylúčené: 2 – 7, rozhodovali: Ignacio García Serradilla a Andreu Marín Lorente (obaja Šp.), 10 000 divákov

Prvý polčas sa niesol vo vyrovnanom duchu. Aspoň dvojgólovým rozdielom ako prvé viedli Čiernohorky – 4:2 v 7. min. Nórkam vyšla stredná časť prvého dejstva, keď šnúrou štyroch gólov otočili stav na 9:7 v 18. min. Potom sa viac darilo balkánskemu tímu, ktorý držala nad vodou zákrokmi brankárka Barjaktarovičová a jej spoluhráčky otočili pred prestávkou skóre vo svoj prospech (12:11). Zverenky kouča Adžiča zvýšili v 35. min svoje vedenie na 15:12, ale nórska odpoveď nenechala na seba dlho čakať a v 44. min po góle Sullandovej vyhrávali už severanky (19:18). V ďalšom priebehu sa ťahali družstvá gól po góle. Rozhodnutie zobrala v 60. min do svojich rúk Čiernohorka Kneževičová (24:23), ale 9 sekúnd pred uplynutím riadneho hracieho času vyrovnala Nórka Alstadová a dráma mohla pokračovať.

V prvom predĺžení odskočilo výborne brániace čiernohorské družstvo na 27:24. Potom prišli tri góly Alstadovej, ktorá 16 sekúnd pred koncom vyrovnala na 28:28. V druhom predĺžení viedli zverenky trénera Thorira Hergeirssona 31:30, ale nasledujúca štvorgólová šnúra súperiek definitívne rozhodla o historickom triumfe Čiernej Hory (34:31).

zápas o 3. miesto (Belehrad):

Maďarsko – Srbsko 41:38 po predĺžení (33:33, 21:19)

Najviac gólov: Rédeiová-Soósová 9, Tomoriová 8, Görbiczová 6/6 – Filipovičová 7, Ognjenovičová 7/1, Lekičová 7/2, 11 000 divákov

SOBOTA

semifinále (Belehrad):

Nórsko – Maďarsko 30:19 (16:11)

Najviac gólov: Edinová a Riegelhuthová-Korenová po 6, Herremová 5 – Görbiczová 6/2, Vértenová 4, Tomoriová 3

Čierna Hora – Srbsko 27:26 (13:14)

Najviac gólov: Kneževičová 8, K. Bulatovičová 6, Radičevičová 5 – Filipovičová 7, Lekičová 5, Damnjanovičová 4

zápas o 5. miesto (Belehrad):

Dánsko – Rusko 32:30 (15:15)

Najviac gólov: Burgaardová 8, Nörgaardová 8/6, Möllerová 5 – Senová 6/5, Kuznecovová 5, Postnovová 4

Konečné poradie na ME 2012: 1. Čierna Hora, 2. Nórsko, 3. Maďarsko, 4. Srbsko, 5. Dánsko, 6. Rusko, 7. Nemecko, 8. Švédsko, 9. Francúzsko, 10. Rumunsko, 11. Španielsko, 12. Česko, 13. Chorvátsko, 14. Ukrajina, 15. Island, 16. Macedónsko

All Star tím ME 2012: Katrine Lunde Haraldsenová (Nór./brankárka) – Polina Kuznecovová (Rus./ľavé krídlo), Sanja Damnjanovičová (Srb./ľavá spojka), Andrea Lekičová (Srb./stredná spojka), Heidi Lökeová (Nór/pivotka), Katarina Bulatovičová (Č. Hora/pravá spojka), Jovanka Radičevičová (Č. Hora/pravé krídlo)

Najlepšia strelkyňa: Katarina Bulatovičová (Č. Hora) – 56 gólov

Najlepšia defenzívna hráčka: Anja Althausová (Nem.)

Najužitočnejšia hráčka: Anja Edinová (Nór.)

História predchádzajúcich ME v hádzanej žien:

I. ME (17. – 25. 9. 1994) v Nemecku: 1. Dánsko, 2. Nemecko, 3. Nórsko, … 12. SLOVENSKO

II. ME (6. – 15. 12. 1996) v Dánsku: 1. Dánsko, 2. Nórsko, 3. Rakúsko

III. ME (11. – 20. 12. 1998) v Holandsku: 1. Nórsko, 2. Dánsko, 3. Maďarsko

IV. ME (8. – 17. 12. 2000) v Rumunsku: 1. Maďarsko, 2. Ukrajina, 3. Rusko

V. ME (6. – 15. 12. 2002) v Dánsku: 1. Dánsko, 2. Nórsko, 3. Francúzsko