Hádzanárky prehrali v Poľsku, na majstrovstvá Európy nepôjdu

Slovenské hádzanárky nestačili na Švédky
Lýdia Jakubisová zo Slovenska strieľa na bránu Švédska v súboji II. štvrťfinálovej skupiny medzi Slovensko - Švédsko na XI. majstrovstvách Európy žien v Chorvátsku. Záhreb, Chorvátsko,16. december 2014. Foto: SITA/SZM/Kristián Molnár

PLOCK 4. júna (WebNoviny.sk) – Slovenské hádzanárky sa nepredstavia na majstrovstvách Európy žien 2016 vo Švédsku. O ich neúčasti na decembrovom kontinentálnom šampionáte definitívne rozhodla sobotňajšia prehra v Poľsku.

Zverenky trénera Dušana Poloza, ktoré mali už len teoretickú nádej na postup (v prípade, že by boli najlepšie v hodnotení tímov na 3. miestach v jednotlivých skupinách), podľahli v Plocku v stretnutí záverečného 6. kola II. fáza kvalifikácie domácim reprezentantkám 25:28 (13:15). Slovenky obsadili v tabuľke 5. skupiny konečnú 3. priečku so ziskom 4 bodov. Dve priame postupové miestenky si zaistili Poľky a Maďarky.

PLOCK

Poľsko – Slovensko 28:25 (15:13)

Najviac gólov za Poľsko: Kudlaczová-Glocová 8/3

Zostava a góly SR: Medveďová, Haládiková – Horňáková 2, Minárčiková, Trochtová, Súkenníková 3, Rechtorisová 3, Habánková 2, Klučková, M. Školková 2, Rajnohová 2, Bačíková, Kostelná 3, Olšovská 3/1, Kučerová 5, Michnová

pok. hody: 4/3 – 2/1, vylúčené: 0 – 2, rozhodovali: Sager a Styger (obaja Švajč.), 1500 divákov

Hlas:

Dušan Poloz (tréner SR): „Hráčky si zaslúžia za dnešný výkon absolutórium. Viackrát sme zaostávali o niekoľko gólov a dokázali sme sa z nepriaznivého stavu dostať a ísť aj do vedenia. Rozhodne sa nemáme za čo hanbiť, dievčatá to na ihrisku odmakali. Škoda, že štyri minúty pred koncom nám vylúčili rozhodcovia Školkovú, inkasovali sme dva góly, a to napokon rozhodlo.“

I. polčas

Vo vyrovnanom úvode sa tímy striedali vo vedení. Ako prvé odskočili aspoň na dva góly Slovenky, keď Olšovská v 14. min z pokutového hodu upravila na 7:5. O štyri minúty to bolo z pohľadu SR ešte priaznivejšie. Súkenníková po oddychovom čase zvýšila na 9:6. V týchto chvíľach sa s nasadením hrajúcim zverenkám kouča Poloza darila hra v obrane i v útoku, kde sa dokázali presadiť aj na postavenú obranu. Sľubný náskok si udržiavali do konca druhej desaťminútovky (11:8). Vzápätí však v priebehu troch minút štyrikrát inkasovali a skóre sa opäť naklonilo na stranu domácich (12:11). Poľky potom dokonca unikli na 15:12, ale pred prestávkou skresala rozdiel Rajnohová.

II. polčas

Po zmene strán Habánková dvoma úspešnými strelami vyrovnala na 15:15 v 32. min, ale poľské hráčky okamžite odpovedali štvorgólovu šnúrou na 19:15 a v 43. min vyhrávali už 21:16. O päť minút neskôr však lúčiaci sa kouč domáceho tímu Rasmussen musel siahnuť po ďalšom oddychovom čase, lebo vedenie jeho hráčok sa cvrklo na 21:20. Slovenky zužitkovali úspešné zákroky brankárky Medveďovej a po góle Kučerovej v 50. min vyrovnali na 22:22. Olšovská z pokutového hodu mohla svoje družstvo poslať v 54. min do vedenia, ale svoj pokus nepremenila takisto ako vzápätí Súkenníková, a tak sa na skóre 23:23 nič nezmenilo. Olšovská síce neskôr v oslabení vyrovnala na 24:24, ale Poľky potrestali vylúčenie Školkovej dvoma gólmi. Kučerová v 59. min vykresala ešte iskierku nádeje znížením na 25:26, no domáce hádzanárky už nepustili víťazstvo zo svojich rúk.

4. Fínsko 5 0 0 5 71:154 0

Doterajšie výsledky: Poľsko – Fínsko 29:12, Maďarsko – SR 32:19, SR – Poľsko 21:23, Fínsko – Maďarsko 25:38, Fínsko – SR 15:29, Poľsko – Maďarsko 24:27, SR – Fínsko 25:8, Maďarsko – Poľsko 25:26, Fínsko – Poľsko 11:33, SR – Maďarsko 23:32, Poľsko – SR 28:25