Hagová získala olympijské zlato na 10 km voľnou technikou, Procházková sa necítila vo svojej koži

Ragnhild Hagová
Nórska bežkyňa na lyžiach Ragnhild Hagová počas pretekov na 10 km voľnou technikou, v ktorých získala zlatú medailu. Pjongčang, 15. február 2018. Foto: SITA/AP.

PJONGČANG 15. februára (WebNoviny.sk) – Nórska bežkyňa na lyžiach Ragnhild Hagová získala zlato vo štvrtkových pretekoch na 10 km voľnou technikou na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu.

Dvadsaťsedemročná juniorská majsterka sveta z roku 2011 predstihla striebornú Švédku Charlotte Kallovú o 20,3 sekundy. Na treťom mieste skončili s rovnakým časom Fínka Krista Pärmäkoskiová a Nórka Marit Björgenová. Obe zaostali o 31,9 sekúnd za víťazkou.

Kallová si rozšírila zbierku medailí

Hagová pretavila do zlata svoje druhé vystúpenie pod piatimi kruhmi, v sobotňajšej premiére obsadila 15. miesto v skiatlone.

Prelink

„Je to divočina. Keď Ragnhild Mowinckelová získala striebro v obrovskom slalome, tak som sa rozhodla, že dnes bude ‚deň Ragnhíld‘. Inšpirovala ma. Pri zjazde do cieľovej rovinky som si pomyslela: ‚Toto je najdôležitejší zjazd tvojho života. Pokús sa udržať na lyžiach a nespadnúť.‘ Dala som do toho všetko,“ povedala Ragnhild Hagová pre Olympijský olympijský servis.

Strieborná Kallová si rozšírila zbierku v Pjongčangu po sobotňajšom triumfe v skiatlone. Tridsaťročná rodáčka z Tärendö je na tretej olympiáde a na konte má sedem pódiových umiestnení. Vo Vancouveri 2010 získala zlato na 10 km voľnou technikou a striebro v tímovom šprinte, o štyri roky neskôr v Soči obsadila rovnako ako vo štvrtok druhú priečku na 10 km, pridala rovnaké umiestnenie v skiatlone a bola súčasťou víťaznej štafety.

Björgenová sa vyrovnala Dähliemu

Tridsaťsedemročná Björgenová je druhá najstaršia pretekárka, ktorá si vybojovala medailu v tejto disciplíne. Vo vyššom veku sa to podarilo už iba Hilde Pedersenovej. Tá v Turíne 2006 uspela ako 41-ročná.

Björgenová dosiahla už svoju 12. olympijskú medailu a vyrovnala sa krajanovi Björnovi Dähliemu v počte pódiových umiestení na ZOH. Na čele tohto historického rebríčka je Ole Einar Björndalen s trinástimi medailami. Jediná slovenská reprezentantka na štarte Alena Procházková obsadila 58. miesto s mankom takmer štyroch minút na Hagovú.

„Hodnotenie nie je pozitívne. Už pred pretekmi sa necítila vo svojej koži a výsledok to len potvrdil. Je však potrebné sa na to pozerať cez optiku toho, že Alena je skôr na klasický štýl a nie korčuliarsky. Navyše, nesie si so sebou záťaž toho, že o jedno miesto jej ušiel postup z kvalifikácie šprintu,“ povedal pre agentúru SITA vedúci výpravy bežcov na lyžiach Michal Malák.