Hagyari podporil pre druhé kolo volieb P. Chudíka

Chudík Perter

PREŠOV 23. novembra (WEBNOVINY) – Primátor Prešova Pavel Hagyari, ktorý skončil s počtom 26 035 hlasov (17,19 %) v županských voľbách na treťom mieste, podporí v druhom kole volieb na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja súčasného župana Petra Chudíka. Oznámil to na dnešnej tlačovej besede. „Dostal som reálnu ponuku na užšiu spoluprácu. Je to pragmatické a najlepšie riešenie pre mesto Prešov. Ak vyhrá voľby Peter Chudík, podporí projekty regionálneho významu, ktoré pomôžu aj Prešovu, mesto získa spojenca pre projekty nadregionálneho významu, ako sú soľné kúpele či kongresové centrum,“ uviedol Hagyari.

Primátor pripomenul, že takáto podpora je reálna, lebo v mestskom parlamente vládne koalícia Smer-SD, ĽS-HZDS plus nezávislí a v novozvolenom krajskom parlamente sa takáto koalícia práve tvorí. Hagyari v županských voľbách kandidoval za koalíciu Slobodné fórum, Nová demokracia, Strana zelených, LIGA, ktorá získala dva poslanecké mandáty. Prešovský primátor prisľúbil ich podporu vznikajúcemu ľavicovému poslaneckému klubu v zastupiteľstve Prešovského samosprávneho kraja. Informoval o tom aj predsedov konkrétnych politických subjektov.

Peter Chudík, ktorý kandidoval za koalíciu Smer-SD, ĽS-HZDS, HZD, Strana zelených Slovenska, a s počtom 71 424 hlasov, čo je 47,17 % skončil na prvom mieste, považuje podporu Hagyariho za logickú. „Vyhral som v celom kraji, Hagyari mal silnú podporu v krajskom meste. Na budúci rok nás čakajú spoločné projekty,“ uviedol Chudík, pričom menoval sprejazdnenie Kuzmányho ulice v Prešove. Prešovský krajský predseda Smeru-SD, riaditeľ Prešovského samosprávneho kraja a poslanec Národnej rady SR Stanislav Kubánek povedal, že ho teší rozhodnutie prešovského primátora, že podporí v druhom kole volieb ich kandidáta Petra Chudíka, „lebo nemá význam, aby sme proti sebe bojovali“. Strana Smer-SD bude nápomocná pri Hagyariho plánoch do budúcna. O podpore v budúcoročných voľbách na primátora však nerokovali.

Do druhého kola županských volieb v Prešovskom kraji postúpil z druhého miesta aj bývalý poslanec Európskeho parlamentu Ján Hudacký (KDH, SDKÚ-DS, Sloboda a Solidarita), ktorému voliči odovzdali 37 340 hlasov, čo je 24,66 %. Pravicová koalícia sa neuchádzala o podporu svojho kandidáta u Pavla Hagyariho. Rozhodnutie chce ponechať na voličov. Pred sobotňajšími voľbami chce predovšetkým mobilizovať občanov, aby prišli voliť. V maximálnej možnej miere chce eliminovať kupovanie voličských hlasov. Pravica na to využije vlastné hliadky a vyzýva aj mimovládne organizácie, aby išli do problematických regiónov, aby sa nemanipulovalo s hlasmi voličov. Vyzývajú aj občanov, aby pri takýchto praktikách informovali volebné komisie. Za problematické považuje KDH nielen rómske osady, ale aj domovy sociálnych služieb.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján HudackýPavel HagyariPeter ChudíkStanislav Kubánek