Halákova séria sa skončila, Budaj víťazne

Halák
Jaroslav Halák čelí samostatnému nájazdu Alexandra Burmistrova. Foto: SITA/AP

NEW YORK 31. októbra (WEBNOVINY) – Séria slovenského brankára Jaroslava Haláka bez inkasovaného gólu v zámorskej hokejovej NHL sa skončila v čase 160 minút a 8 sekúnd. Gólmana St. Louis prekonal v 9. min sobotňajšieho stretnutia Rich Paverley z Atlanty. Halák mal počas spomenutej šnúry 71 úspešných zákrokov. Bratislavčan inkasoval v prvej tretine trikrát, v ďalšom priebehu však už bol bezchybný a aj s jeho 25 úspešnými zákrokmi a čistým kontom v rozstrele St. Louis zvíťazilo v jedenástom domácom dueli v rade (aktuálne 4:3 po samostatných nájazdoch), čo je nový klubový rekord.

Neznepokojoval som sa tým, čo sa stalo v prvej tretine. Sústredil som sa naďalej na svoj výkon, chcel som chytiť každý puk,“ povedal po stretnutí Halák. V tomto zápase sa do bránky Atlanty vrátil po kolapse v úvodnom dueli ročníka Čech Ondřej Pavelec. V dueli sa vynikajúcim výkonom zaskvel Jay McClement, autor troch presných zásahov „bluesmanov„. „Dnes som bol viackrát v správnom čase na správnom mieste. Je to fajn pocit, že som sa mohol takýmto spôsobom podieľať na obrate,“ uviedol po stretnutí 27-ročný Kanaďan.

Z víťazstva sa tešil aj ďalší slovenský gólman Peter Budaj pri svojom treťom štarte v bránke Colorada za sebou. Avalanche zdolali Columbus 5:1, Budaj mal 33 úspešných zákrokov a vyhlásili ho za druhú hviezdu zápasu.

Predchádzajúci duel v Calgary sme vyhrali len bojovnosťou. Teraz to bolo oveľa lepšie. Hráči predo mnou dali päť gólov a aj vďaka nim sme zvíťazili,“ povedal po stretnutí Budaj a k nútenej absencii kolegu Craiga Andersona pre zranenie kolena uviedol: „Samozrejme, nikdy neprajete nikomu nič zlé. Mrzí ma, čo sa stalo ´Andymu´ a dúfajme, že sa na ľad vráti čo najskôr. Na druhej strane, každý brankár chce chytať a toto je pre mňa veľká šanca ukázať, čo viem.“

Asistent trénera Sylvain Lefebvre ho pochválil: „Peter vytiahol viacero skvelých zákrokov v čase, keď sme to najviac potrebovali. Aj keď sme viedli, bolo to stále veľmi náročné. Bol skvelý. Tento duel bol preňho veľkou vzpruhou. Vedel totiž, že v Calgary mohol zachytať aj lepšie.“ Slová uznania na adresu slovenského reprezentanta vyslovil aj center „lavíny“ Paul Stastny: „Dnes podal neuveriteľný výkon. Predviedol niekoľko vynikajúcich zákrokov a škoda, že si napokon neodniesol aj shutout.“

Michal Handzuš si pripísal víťazný gól Los Angeles v súboji s New Jersey (3:1), keď sa presadil v 30. min pri presilovke. Aj vďaka presnému zásahu Banskobystričana sú Kings lídrami NHL. Los Angeles zvíťazilo vo štvrtom domácom stretnutí za sebou a v Staples Centre má najlepší vstup do sezóny od ročníka 1988/89. Asistenciu si pripísal Andrej Meszároš z Philadelphie, ktorý však duel s New York Islanders (6:1) pre zranenie v hornej časti tela napokon nedohral. Dvadsaťpäťročného rodáka z Považskej Bystrice v druhej tretine nešetrne narazil na mantinel Trent Hunter. Hráč Islanders si za svoj zákrok vyslúžil trest do konca zápasu. „Letci“ si v nervóznom zápase, v ktorom rozhodcovia udelili až 120 trestných minút, pripísali tretiu výhru v rade.

Až piati gólmani v sobotu stopercentným výkonom dopomohli svojim tímom k zisku dvoch bodov. „Jazdci“ z New Yorku zdolali za výraznej pomoci Henrika Lundqvista, ktorý zlikvidoval 36 striel súpera, kanadské Toronto (2:0) a zaznamenali prvý triumf po dvoch neúspešných dueloch. Bez stále zraneného Mariána Gáboríka Rangers okupujú tretie miesto tabuľky Atlantickej divízie. „Som spokojný s mojím výkonom. Chlapci však urobili obrovský kus práce, keď dobre blokovali hráčov a strely súpera,“ skonštatoval švédsky brankár a dodal: „Záverečné minúty boli veľmi náročné. Zvládli sme ich však na výbornú.“

Pittsburgh sa aj bez Jevgenija Malkina v stretnutí proti Caroline dokázal pozviechať z piatkovej prehry s Philadelphiou (2:3) a zvíťazil 3:0. Ruská hviezda „tučniakov“ vynechala toto stretnutie pre problémy s dolnou časťou tela. Hviezdou duelu sa stal Brent Johnson, ktorý si poradil s 33 pokusmi domácich „hurikánov“ a pripísal si 14. shutout v kariére. „Moja sebadôvera je momentálne riadne vysoko. Cítim sa naozaj dobre,“ povedal 33-ročný Američan.

Strelecký dvojzáprah Washingtonu Alexander Ovečkin – Nicklas Bäckström konečne prelomil smolu: proti Calgary (7:2) nastrieľalo rusko-švédske duo dovedna 3 góly a pridalo 4 asistencie. Blysol sa aj obranca Mike Green, autor jedného presného zásahu a dvoch asistencií. „Dobre sme zvládli presilové hry. Z nich sme nastrieľali tri góly, prvý bol najlepší,“ skonštatoval ruský „gólostroj“ Ovečkin a dodal: „Pravidelne som tvrdil, že máme skúsenosti. Nie vždy sme túto našu silnú stránku využívali, ale dnes sme odohrali veľmi dobrý zápas.

Meszároš so zranením, diagnóza neznáma

Slovenský hokejista v službách Philadelphie Andrej Meszároš musel odstúpiť zo sobotňajšieho zápasu NHL s New York Islanders, keď ho v druhej tretine nešetrne narazil na mantinel Trent Hunter. Hráč Islanders si za svoj zákrok vyslúžil trest do konca zápasu. Bližšie podrobnosti o zdravotnom stave Meszároša zatiaľ nie sú známe. Slovák by mal mať podľa ESPN problémy v hornej časti tela a ako informoval generálny manažér Flyers Paul Holmgren, v nedeľu sa podrobí ďalším vyšetreniam. Meszároš si v zápase s Islanders pripísal aj jeden kanadský bod, keď v 18. min prihrával na gól Jeffovi Carterovi.

Výsledky sobotňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Montreal – Florida 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Carolina – Pittsburgh 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Philadelphia – New York Islanders 6:1 (2:0, 4:1, 0:0) – Andrej Meszároš (Philadelphia) 0+1

Toronto – New York Rangers 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Ottawa – Boston 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Detroit – Nashville 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Colorado – Columbus 5:1 (1:0, 3:0, 1:1) – Peter Budaj (Colorado) odchytal celý zápas, mal 33 úspešných zákrokov a stal sa druhou hviezdou duelu

Minnesota – Chicago 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Los Angeles – New Jersey 3:1 (1:0, 2:1, 0:0) – Michal Handzuš (Los Angeles) 1+0

Calgary – Washington 2:7 (2:1, 0:6, 0:0)

Phoenix – Tampa Bay 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

St. Louis – Atlanta 4:3 po sam. nájazdoch (1:3, 0:0, 2:0 – 0:0, 1:0) – Jaroslav Halák (St. Louis) mal 25 úspešných zákrokov

Dallas – Buffalo 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

San Jose – Anaheim 5:2 (2:0, 3:0, 0:2)

Viac k osobe Andrej MeszárošJaroslav HalákMichal HandzušOndřej PavelecPaul StastnyPeter Budaj