Hamas si neželá vojnu s Izraelom, chcú pokoj v pásme Gazy

Boje v Gaze neutíchajú, oblasť ničí paľba
Izraelská ofenzíva proti hnutiu Hamás pripravila v Pásme Gazy o život najmenej stovky Palestínčanov, väčšinu civilistov. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 7. júla (WEBNOVINY) – Palestínske islamistické hnutie Hamas, kontrolujúce pásmo Gazy, si neželá vypuknutie ďalšieho konfliktu s Izraelom. V predvečer prvého výročia začatia 50-dňovej vojny v pásme Gazy to uviedol popredný predstaviteľ Hamasu, ktorého citovala agentúra DPA.

„Máme záujem na udržaní pokoja v pásme Gazy. Nechceme, aby došlo k novej vojne,“ vyhlásil Ghází Hamád, de facto viceminister zahraničných vecí Hamasu. Uviedol to v nezvyčajnom rozhovore pre izraelský rozhlas, ktorý poskytol v hebrejčine.

Hamas a Izrael neudržiavajú priame politické kontakty, keďže toto palestínske hnutie upiera židovskému štátu právo na existenciu. Pozorovatelia považujú Hamáda, ktorý sa naučil hebrejsky počas pobytu v izraelskom väzení, za jedného z najumiernenejších predstaviteľov Hamasu.

Hamád v rozhovore upozornil na veľmi nepriaznivé životné podmienky obyvateľov pásma Gazy. Tamojšie školy, nemocnice a bývanie sú podľa neho v hroznom stave a úroveň nezamestnanosti a chudoby zostáva vysoká. V tejto súvislosti vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby sa pričinilo o ukončenie pokračujúcej izraelskej blokády Gazy, v dôsledku ktorej – ako uviedol – žijú tamojší Palestínčania ako „vo väzení“.

Počas 50 dní trvajúcej vojny medzi militantmi z hnutia Hamas a izraelskými ozbrojenými silami, ktorá vypukla vlani v júli, zahynulo 72 Izraelčanov a vyše 2200 Palestínčanov. Izrael viedol vojnu v Gaze ako reakciu na raketové útoky militantov. Ozbrojenci z Gazy počas vojny vystrelili na Izrael viac ako 4000 rakiet. Väčším obetiam na izraelskej strane zabránil len jeho efektívny protiraketový systém.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hamás