Hamíd Karzaj chce rokovať so znepriateleným Talibanom

Hamid karzaj
Foto: SITA/AP

KÁBUL 21. februára (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj v utorok vyzval vedenie znepriateleného hnutia Taliban na priame rokovania s predstaviteľmi vlády v Kábule v záujme ukončenia 10 rokov trvajúceho konfliktu v krajine.

Ako uvádza vo vyhlásení, ktoré zverejnila jeho kancelária, vzájomný dialóg považuje „najistejšiu cestu k mieru a stabilite v Afganistane“. Karzaj v ňom zároveň žiada susedný Pakistan, aby mierovú iniciatívu podporil.

„V záujme realizovania cieľov mierového procesu vyzývam vedenie Talibanu, aby nadviazalo priame rokovania s afganskou vládou,“ vyhlásil prezident. „Prízvukujúc dôležitosť podpory Pakistanu pre mierový proces týmto žiadam našu bratskú pakistanskú vládu, aby podporila a uľahčila naše úsilie o priame vyjednávanie,“ dodáva afganský líder, ktorý mierové aktivity Kábulu krátko predtým telefonicky prediskutoval s prezidentom Spojených štátov Barackom Obamom.

Minulý týždeň Karzaj navštívil Pakistan, kde vyjadril presvedčenie, že podpora susednej krajiny má pre snahy o zmierenie s Talibanom „zásadný“ význam. Taliban už stihol nadviazať kontakty so zástupcami Spojených štátov v Katare, ktoré majú umožniť vybudovanie vzájomnej dôvery a pripraviť podmienky pre výmenu zajatcov.

Militantné hnutie však údajne naďalej odmieta úvahy o priamych rokovaniach s Karzajovou vládou. Prezident to v aktuálnom rozhovore pre austrálsku televíznu sieť SBS poprel a potvrdil, že jeho kabinet je už teraz v „každodennom“ kontakte s Talibanom, hoci zatiaľ komunikujú nepriamo.

Predstavitelia Talibanu už dávnejšie varovali, že prípadné rokovania nebudú znamenať, že sa ich hnutie vzdáva boja alebo že akceptuje ústavu „bábkovej“ vlády v Kábule. Taliban navyše stále požaduje plné stiahnutie zahraničných vojsk z Afganistanu ako aj prepustenie zajatcov zadržiavaných na americkej základni Guantánamo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj