Hámid Karzaj podporil dohodu s USA o vojakoch v Afganistane

Karzaj
Afganský prezident Hámid Karzaj na zhromaždení afganských kmeňových náčelníkov Lója džirga v Kábule. Kábul, 21. novembra 2013. Foto: SITA/AP Rahmat Gul

KÁBUL 21. novembra (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj vo štvrtok podporil návrh dohody medzi Afganistanom a USA o budúcej vojenskej prítomnosti Američanov v krajine.

Vyhlásil však, že dohoda bude podpísaná až po prezidentských voľbách budúci rok v záujme zaistenia plnej spolupráce Spojených štátov na udržiavaní bezpečnosti počas aprílových volieb hlavy štátu.

Afganistan podľa neho potrebuje Washington na zaistenie pokojných a spravodlivých volieb.

Karzaj, ktorý už nemôže kandidovať na prezidenta, sa vyjadril v deň, keď začalo zhromaždenie afganských kmeňových náčelníkov Lója džirga rokovať o navrhovanej Bilaterálnej bezpečnostnej dohode (BSA).

„Táto dohoda nám poskytuje prechodné obdobie na dosiahnutie stability počas nasledujúcich desiatich rokov,“ povedal Karzaj zhromaždeniu asi 2500 osobností zastupujúcich rôzne skupiny Afgancov.

Obrazom: Karzaj podporil vojenskú spoluprácu s USA

Ostanú tisícky vojakov

Karzaj delegátom povedal, že podľa najnovšieho návrhu BSA má v Afganistane aj po stiahnutí medzinárodných síl v roku 2014 zostať 10-tisíc až 15-tisíc zahraničných vojakov. Nepôjde však len o Američanov, ale aj príslušníkov z iných štátov vrátane moslimských.

Medzinárodné jednotky budú mať najmä výcvikovú a podpornú úlohu. Znenie dohody je výsledkom niekoľkomesačného vyjednávania, ktorého zavŕšenie oznámil minister zahraničných vecí USA John Kerry iba niekoľko hodín pred zasadnutím.

Video: Zhromaždenie afganských kmeňových náčelníkov Lója džirga v Kábule

Karzaj spravil ústupok

Z textu zverejneného vládou v Kábule vyplýva, že Karzaj ustúpil v otázke trestnoprávnej imunity amerických vojakov, proti ktorým tak v prípade páchania zločinov nebudú môcť afganské orgány konať.

Ak Lója džirga návrh dohody odsúhlasí, musí ho pred podpisom schváliť aj afganský parlament. BSA má platiť najmenej do konca roku 2024. Hnutie Taliban s dohodou nesúhlasí a hrozí útokmi proti zasadnutiu zhromaždenia, ktoré sa zišlo v obrovskom stane v Kábule.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid KarzajJohn Kerry