Hámid Karzaj upozornil NATO aby vojská nezabíjali civilistov

Karzaj
Hámid Karzaj. Foto: SITA/AP

KÁBUL 13. júna (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj v utorok upozornil, že útoky lietadiel Severoatlantickej aliancie na obytné domy nie sú prípustné za žiadnych okolností.

Poukázal tak na pretrvávajúce napätie medzi NATO a Kábulom po incidente z minulého týždňa, keď pri nálete v provincii Lógar zahynulo 18 civilistov vrátane viacerých detí. Aliancia sa už za svoje najnovšie pochybenie ospravedlnila a sprísnila pravidlá boja v obývaných oblastiach, nevylúčila však ďalšie útoky na civilné obydlia, ak to uzná za potrebné v rámci obrany vojakov v teréne.

Predstavitelia vojenskej koalície sa na tom mali dohodnúť počas víkendového stretnutia s Karzajom, každá strana však jeho výsledok interpretuje odlišne.

„S NATO bola dosiahnutá jasná dohoda, že nie je dovolené žiadne bombardovanie civilných obydlí z akéhokoľvek dôvodu,“ vyhlásil prezident na utorňajšej tlačovej konferencii v Kábule. Ďalšie nálety podľa neho neprichádzajú do úvahy ani v prípadoch, keď sa koaliční vojaci bránia pred útokmi protivníkov.

Afganistan
Foto: SITA/AP

Karzaj na konferencii odcitoval aj svoje argumenty, ktoré použil na stretnutí s americkým generálom Johnom Allenom ako najvyšším veliteľom síl NATO v Afganistane: „Robíte to (aj) v Spojených štátoch? V Spojených štátoch sú každý deň policajné zásahy… a nevolajú lietadlá, aby to tam zbombardovali.“ Zabíjanie civilistov pri operáciách NATO Karzaj opakovane kritizoval aj v minulosti.

Po minulotýždňovej tragédii generál Allen osobne navštívil predstaviteľov provincie Lógar, ktorým sa ospravedlnil a prisľúbil, že prijme príslušné opatrenia. Napriek najnovšiemu incidentu sa počet úmrtí civilistov pri náletoch podľa údajov NATO znižuje.

Z vyše 3500 leteckých útokov za posledných šesť mesiacov len 19 zasiahlo obytné domy, pričom päť z nich sa skončilo smrťou civilistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy