Hamran sa dočasne ujal vedenia polície, veliteľ elitného Lynx commanda nahradil Kovaříka

NR SR: Schôdza brannobezpečnostného výboru
Štefan Hamran. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Veliteľ elitného Lynx commanda Štefan Hamran sa ujal riadenia Policajného zboru (PZ) ako prezident poverený výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie.

Bude vyhlásené výberové konanie

Vyplýva to z informácii na internetovej stránke ministerstva vnútra. Hamrana dočasným vedením PZ poveril minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), pričom na post policajného prezidenta bude vyhlásené výberové konanie.

Doterajší policajný prezident Peter Kovařík koncom augusta oznámil, že k 15. septembru chce skončiť vo funkcii a odísť z polície.

Dôvodom je obvinenie pre zločin zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

Zmarený zásah zadržania

Kovařík mal totiž podľa prokuratúry zmariť prebiehajúci zásah zadržania, ako aj vykonanie nasledovných trestno-procesných úkonov s obvinenými Matejom Zemanom a Petrom Petrovom.

Obvinený argumentuje, že nasadenie zásahového tímu nebolo v kompetencii vyšetrovateľky policajnej inšpekcie, a po tom, čo vec konzumoval s dočasne povereným šéfom inšpekcie, dal pokyn zásah dokončiť.

Hamran od roku 2011 vedie útvar osobitného určenia Prezídia Policajného zboru známy aj ako Lynx commando, pričom v roku 2019 bol zvolený za predsedu medzinárodnej organizácie Atlas, ktorá združuje protiteroristické jednotky členských štátov EÚ. V roku 2021 ho do tejto funkcie zvolili opätovne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KovaříkŠtefan Hamran
Firmy a inštitúcie Policajný zbor SR