Hanby Bratislavy: Hlavná stanica je pred majstrovstvami sveta v hokeji vyluxovaná

Hlavná vlaková stanica v Bratislave
Webnoviny.sk/Lenka Sidorová

BRATISLAVA 3. mája (Webnoviny) – Hlavnú vlakovú stanicu veľa Slovákov označuje za najväčšiu hanbu Bratislavy. Okrem jej stavu najmä preto, že je to prvé miesto, s ktorým prídu turisti do kontaktu a vyvoláva prvotný dojem o našej krajine.

Boli sme sa na Hlavnú stanicu pozrieť týždeň pred majstrovstvami sveta v hokeji. V súčasnosti je vyčistená a pôsobí omnoho lepšie ako doposiaľ, aj keď stále sa nedá povedať: „Uau.“

Náhodných cestujúcich sme sa opýtali na pocity zo súčasného stavu stanice. Niektorí vyčistenú stanicu vnímajú pozitívne ale mrzí ich, že k tomu nedôšlo už omnoho skôr, a že sa to celé deje iba kvôli turistom. Podľa iných sa až tak veľa nezmenilo. Našiel sa aj názor, podľa ktorého pred stanicou chýba zeleň, „aspoň nejaké kochlíky pre zútulnenie toho betónu a vytvorenie chládku v lete.“

„ŽSR na čiastkové úpravy na ŽST Bratislava hlavná stanica pred MS v hokeji do 30.4. minuli z vlastných zdrojov niečo viac ako 380 – tisíc Eur. Pôvodná suma 2,8 mil. EUR vyčlenená na komplexnú rekonštrukciu stanice zostáva nedotknutá. Komplexná rekonštrukcia zostáva naďalej prioritou ako ŽSR, tak aj rezortu dopravy,“ uviedol pre Webnoviny.sk hovorca ŽSR Michal Lukáč.

Hlavná vlaková stanica v Bratislave
Webnoviny.sk/Lenka Sidorová

Medzi investície, údržbové a čistiace práce patria:nové svetelné označenie stanice (hlavný nápis), vyčistenie vonkajšieho obkladu stanice,  vyčistenie sklenených plôch, nové graficky atraktívne polepy na sklenené plochy,  čistenie a výmena zdrojov všetkých svietidiel (výmena za LED), čistenie podhľadov pri pokladniciach, vyčistenie a vymaľovanie vykurovacích telies, úprava kvetináčov, nový grafický orientačný systém, nové piktogramy, smerové vodorovné značenie, odstránenie vizuálneho smogu (staré polepy), svetlík – potiahnutie novou perforovanou fóliou s vizuálom pôvodného svetlíka, hĺbkové čistenie podláh, obkladov, schodísk, podchodov, zábradlí (dôkladnejšie a účinnejšie ako štandardné čistenie), olištovanie káblových rozvodov na 2. podlaží aosadenie sadrokartónu medzi reštauráciou a čakárňou.

Hlavná stanica
Facebook.com/Joey Taz Stopka, Bratislava 2030

Stanica po novom víta cestujúcich nápismi vo viacerých jazykoch. Cudzinci by sa mali orientovať podľa značiek na zemi. Keď je v hale veľa ľudí, ktorí na tej zemi stoja, značky nemusia byť viditeľné. Ako uviedol hovorca ŽSR, v piatok (dnes) na prízemí osadili veľkú informačnú tabuľu.

Turisti, ktorí po príchode nemajú zásobu euromincí nemôžu použiť toaletu, ktorá je spoplatnená. Tento nepríjemný fenomén je pomerne rozšírený aj v iných štátoch a zariadeniach. Na ľudí to vplýva vo veľkej miere negatívne, zvlášť keď na záchode nenájdu toaletný papier či mydlo. „Záchody má dlhodobo v prenájme súkromná firma, takže s tým zatiaľ nevieme nič urobiť,“ vysvetlil Lukáč.

REKONŠTRUKCIA AŽ PO MAJSTROVSTVÁCH

Posledná väčšia rekonštrukcia Hlavnej stanice prebehla v roku 1988. Nová rekonštrukcia na Hlavnej stanici sa mala uskutočniť v januári 2019, ale nestalo sa tak ani napriek tomu, že vláda SR poskytla na obnovu a rozvoj železničnej infraštruktúry 2,8 milióna eur.

Po majstrovstvách sveta v hokeji by sa mala konečne urobiť nová fasáda, výmena okien, dlažby či osvetlenia. Obnovená má byť aj elektroinštalácia, rozhlas a kamerový systém.

Takto má vyzerať Hlavná stanica po rekonštrukcii:

Vizualizácia zrekonštruovanej Hlavnej stanice
modulor.sk
Vizualizácia zrekonštruovanej Hlavnej stanice
modulor.sk
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hlavná stanica v BratislaveŽSR Železnice Slovenskej republiky