Hanby Bratislavy: Kollárko vyzerá ako po bombardovaní, čaká ho však zmena a podzemné garáže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kollárovo námestie
Webnoviny.sk/Lenka Sidorová

BRATISLAVA 22. mája (Webnoviny) – Kollárovo námestie v centre mesta je už niekoľko rokov kompletne rozbité. Dlažba je popraskaná a deravá od začiatku až po koniec, kde vrcholí „ohlodaným“ amfiteátrom. Návštevník tu má mnoho príležitostí zakopnúť alebo si vyvrtnúť členok. A presne v takomto stave ho obdivujú aj fanúšikovia hokeja z celého sveta, ktorí k nám prišli na majstrovstvá sveta.

Zlý stav na námestí pretrváva dlhé roky napriek tomu, že sa nachádza v tesnej blízkosti najrušnejšej Obchodnej ulice a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU či Divadla Nová scéna. Prechádzajú tu frekventované spoje mestskej hromadnej dopravy, vedie tadeto i jedna z trás na Hlavnú vlakovú stanicu a neďaleko sa tiež nachádza Úrad vlády SR.

O zeleň na Kollárovom námestí sa stará Staré Mesto a pozemok je majetkom magistrátu. Avšak za obnovu námestia sa najviac angažuje nadácia Green Foundation, ktorá nie je priamym účastníkom rekonštrukcie námestia, ale koordinuje spoluprácu medzi viacerými aktérmi na tomto území. Patrí medzi nich Slovenská technická univerzita, Slovenské centrum dizajnu, divadlo Nová scéna a i.), developeri, podnikatelia, zástupcovia samosprávy či aktivisti.

„V súčasnosti sa na Kollárovom námestí pripravuje výstavba garáží, pričom súčasťou projektu je aj podmienka, že developer zrekonštruuje celý povrch podľa záverov participatívneho procesu, ktorý nadácia Green Foundation zrealizovala na Kollárovom námestí. Teda projekt by mal nadväzovať na pripomienky aktérov v oblasti (organizácií z okolia) a verejnosti,“ uviedla pre Webnoviny.sk Zuzana Závodská z Green Foundation. 

Dodáva, že developérska spoločnosť Parking House v tejto chvíli získava posledné povolenia pre stavbu a oblasť by mohla byť zrekonštruovaná už na budúci rok.

Kollárovo námestie vzniklo začiatkom 18. storočia, keď tam bol z priestorov dnešného Námestia SNP premiestnený obilný trh. Postupne pribúdali trhové stánky, neskôr aj obchod s múkou, piváreň alebo v roku 1880 hostinec Mýtnik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia