Handlová stratí sedem vlakových spojov

Vlak, železnica
Foto: Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský

TRENČÍN 4. marca (WEBNOVINY) – Od začiatku apríla by malo prestať medzi Prievidzou a Hornou Štubňou premávať sedem spojov. Ako informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová, ide o návrh železníc, ako má vyzerať nový cestovný poriadok. Podľa nej ostáva jedinou alternatívou pre cestujúcich poľná cesta.

„Po povodniach je však v dezolátnom stave,“ uviedla. K zmene cestovného poriadku by malo dôjsť 3. apríla, mesto Handlová s plánovanou redukciou spojov nesúhlasí. „Je to pre nás rana,“ povedala hovorkyňa. Železnice plánujú zrušiť štyri spoje v smere Prievidza – Horná Štubňa a tri v opačnom smere.

Podľa Jána Guttena, starostu z obce Sklené, ktorá sa nachádza v strede trate, by redukcia vlakov mala na obyvateľov veľmi nepriaznivý dopad. „Dedina by bola hotová, autobus tu chodí len ráno a večer,“ uviedol. Spojenie pritom využívajú pracujúci aj študenti. Alternatívnu možnosť v podobe poľnej cesty neberie ako adekvátnu náhradu. „Tadiaľ poriadne neprejde ani džíp,“ skonštatoval starosta.

Návrh na zrušenie určitých spojov dostala Handlová vo februári. Podľa Paulínyovej ho hneď uverejnili na svojej internetovej stránke, aby ho ľudia mohli pripomienkovať. „Mali sme na to dva dni,“ uviedla s tým, že tieto pripomienky zakomponovali železnice do pripravovaného cestovného poriadku, počet plánovaných zrušených spojov sa však nezmenil.

Fungovanie železníc je možné len za určitých predpokladov,“ uviedol generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. Pavol Kravec. „Keďže objednávka zo strany štátu je o viac ako 11 percent nižšia ako v minulom roku, redukcia vlakovej dopravy je nevyhnutná,“ dodal na margo plánovaného rušenia spojov. Podľa Jiřího Kubáčka z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR chce štát obmedzeniami dosiahnuť vyrovnané hospodárenie všetkých troch železničných spoločností. Zároveň plánujú skoordinovať železničnú a autobusovú dopravu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom