11. októbra 2015 ŠportFutbal od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Hapalovi zverenci vyhrali v Holandsku, rozhodli rýchle góly

NIJMEGEN 11. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov po veľmi dobrom výkone zvíťazili v Nijmegene nad domácimi Holanďanmi 3:1 (1:1) v nedeľňajšom popoludňajšom stretnutí 8. skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 tejto vekovej kategórie do Poľska.

Vedúci gól mladých „oranjes“ síce strelil v 16. minúte Vincent Janssen, potom však prišiel dokonalý obrat zo strany hostí. Tesne pred odchodom do kabín vyrovnal zblízka Martin Chrien.

V druhom polčase poslal Slovákov do vedenia tiež po rohu stopér Milan Škriniar a „poistku“ pridal presnou strelou v 69. minúte najlepší strelec Fortuna ligy Matúš Bero.

Zverenci trénera Pavla Hapala sú po zaslúženom triumfe už plece pri pleci na čele tabuľky spolu s Holanďanmi, obidva tímy majú z troch vystúpení 6 bodov. Slovenská „dvadsaťjednotka“ absolvuje v tejto eliminácii v roku 2015 ešte jedno vystúpenie – a opäť s holandským protivníkom, termín je 17. novembra.

Kvalifikácia ME 2017 vo futbale hráčov do 21 rokov – nedeľa:

8. skupina:

NIJMEGEN

Holandsko „21“ – Slovensko „21“ 1:3 (1:1)

Góly: 16. V. Janssen – 44. Chrien, 64. Škriniar, 69. Bero, ŽK: 55. Mimoun Mahi, 85. Van Velzen – 24. Valjent, 75. Zreľák, rozhodovali: Šmuelevitz – Krasikov, Mahagna (všetci Izr.)

Holandsko „21“: Van der Hart – Hateboer, Luckassen, Hoedt, Aké – Hendrix – Van Overeem (67. Sinkgraven), Trindade – Mimoun Mahi (74. Van Velzen), V. Janssen, Kishna (86. Menig)

Slovensko „21“: A. Chovan – Valjent, B. Niňaj, Škriniar, R. Mazáň – Chrien, Lobotka, Bero (90.+ Káčer) – A. Rusnák ml., Zreľák (90.+ P. Šafranko), J. Mihalík (85. D. Ivan)

Holanďania využili prvú šancu

Mladí Slováci začali aktívne a už v 3. minúte Mihalík vyskúšal pozornosť Van de Harta. Domáci sa dostali k slovu po úvodnej štvrťhodine a hneď bol z toho gól. Medzi stopérmi Niňajom a Škriniarom sa v 16. minúte presadil dôrazný Janssen, obišiel aj brankára A. Chovana a ľavačkou skóroval do prázdnej bránky – 1:0.

Mladí Slováci sa snažili rýchlo otriasť, peknú spoluprácu Rusnáka s Chrienom nezužitkoval Bero. Ten istý hráč nezakončil presne ani v 38. minúte, keď si narazil loptu s kapitánom Zreľákom. V závere prvého polčasu hostia pritlačili Holanďanov a Zreľákov pokus po chybe Hoedta vyrazil Van der Hart.

Brankár domáceho tímu sa vyznamenal aj po hlavičke Škriniara z následného rohového kopu, na dorážku Chriena zblízka v 44. minúte však už nemal nárok – 1:1. Pre holandské mužstvo to bol premiérový inkasovaný gól v tejto kvalifikácii.

Slováci udreli behom piatich minút

Vyrovnané skóre na Stadium de Goffert v Nijmegene chcel zmeniť po hodine hry Kishna, jeho projektil šiel len tesne vedľa pravej žrde Chovanovej bránky. Onedlho legionár z holandského Groningenu na strane Slovákov Rusnák prestrčil na Chriena, v poslednom momente zachránil na rohový kop Luckassen.

Po realizácii tejto štandardky sa však opäť tešili Slováci. Odrazená lopta sa v 64. minúte dostala ku Škriniarovi a žilinský stopér ju prudko „upratal“ do holandskej siete – 1:2. Kým sa mladí „oranjes“ spamätali zo šoku, dostali tretí gól. V 69. minúte Rusnák posunul na Bera a trenčiansky univerzál ľavačkou z 20 metrov prízemnou strelou prekonal Van der Harta.

Holanďania sa nechceli zmieriť s nepriaznivým stavom, no Hateboer v 71. minpte ani strelec úvodného gólu duelu Janssen v 84. minúte nemali šťastie v zakončení. Rusnák po štandardnej situácii už síce v závere neprikrášlil výsledok, napriek tomu dosiahla slovenská „dvadsaťjednotka“ víťazstvom 3:1 na horúcej holandskej pôde výborný rezultát.

Hlasy (zdroj: futbalsfz.sk):

Pavel Hapal (tréner SR „21“): „Celý zápas sme hrali dobre, zaváhali sme len pri inkasovanom góle. Naďalej sme však hrali našu hru, boli sme trpezliví, dostatočne agresívni a presingom sme znepríjemňovali domácim hru. Dnes sme využili šance a zaslúžene zvíťazili.“

Matúš Bero (stredopoliar SR „21“, autor jedného gólu): „Sme veľmi radi, že sme zvládli tento zápas. Vyhrali sme 3:1, ale stále je to len začiatok kvalifikácie. Teraz budeme mať Holandsko doma a musíme aj tento duel vyhrať. Z našej strany to bol v Nijmegene výkon na vysokej úrovni. Súper mal síce šance, ale nie vážne. Sme veľmi štastní.“

Albert Rusnák (útočník SR „21“): „Vyhrali sme 3:1, to je veľmi dôležitý výsledok. Dostali sme prvý gól a prehrávať v Holandsku nie je nejlepší začiatok. Ukázali sme však vnútornú silu a charakter, po vyrovnaní sme boli v druhom polčase jasne lepší. Dnes sme zaslúžene zvíťazili.“

Video: Škandál na MS v Rusku, niektorí anglickí fanúšikovia si uctili obete vojny, iní hajlovali Polaček bude chytať za bulharský klub Levski Sofia, mal by byť jednotkou tímu