Harabin a Kotleba sa nespoja, strana Vlasť ide do parlamentných volieb samostatne

Štefan Harabin, Marian Kotleba
Zľava: Štefan Harabin a Marian Kotleba. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 14. novembra 16:58

Strana Vlasť pôjde do parlamentných volieb 2020 samostatne. Oznámila to v tlačovej správe zaslanej počas štvrtkového stretnutia s predstaviteľmi Ľudovej strany Naše Slovensko. Rozhodnutie v strane urobili „pre ochranu národných záujmov Slovenska a jeho obyvateľov.“

Volebný líder Štefan Harabin v tlačovej správe tvrdí, že je lepším riešením ísť do volieb samostatne, aby neprepadol ani jeden jediný hlas, všetkých tých ľudí, ktorým ide o normálne Slovensko a ktorí chcú našu vlasť ochrániť pred „úchylnými ultraliberálnymi experimentami zbohatlíkov“.

Voľby rozhodnú o podobe Slovenska

Harabin na tlačovej besede po stretnutí s kotlebovcami konštatoval, že s ĽSNS má strana Vlasť veľa spoločných tém. „Ale sú aj také, na ktoré máme iné názory a v ktorých sa odlišujeme. Najmä ide o to, že na mnohé problémy v sociálnych, ekonomických a zdravotníckych témach má strana Vlasť na rozdiel od ĽSNS konkrétne riešenia, ktoré zlepšia život ľudí v našej vlasti. Týka sa to aj otázok konkrétnej reformy justičného systému alebo zlepšenia postavenia seniorov, zamestnancov a živnostníkov, malých a stredných podnikateľov a firiem. ĽSNS nemá v tejto chvíli na tieto problémy konkrétne riešenia, na rozdiel od strany Vlasť,“ tvrdí Harabin.

Voľby v roku 2020 označil Harabin za existenčne dôležité. Budú to voľby, ktoré podľa neho rozhodnú o charaktere a budúcej podobe Slovenska. Strana Vlasť chce v najbližších dňoch vyzvať všetky strany, u ktorých predpokladá, že ich môžu spájať národné a kresťanské hodnoty.

Oslovíme napríklad Smer, SNS či Sme rodina a ďalších. Ale oslovíme aj KDH, avšak bez pána Hlinu. Sme totiž presvedčení, že strana Vlasť má so skutočnými kresťanmi oveľa viac spoločných hodnôt, než ich má aktuálny predseda Hlina a jeho koaličný partner – Progresívne Slovensko pána sfetovaného Trubana,“ uviedol Harabin. Podľa neho má strana záujem o komunikáciu „so všetkými normálnymi stranami, ktoré majú záujem, aby bolo Slovensko normálnou vlasťou pre všetkých.

Odmietli spoluprácu s SNS a Smerom

Predseda ĽSNS Marian Kotleba na tlačovej besede novinárom povedal, že na stretnutie prišli so záujmom, aby ani jeden kresťanský a národný hlas neprepadol.

Veľmi ma mrzelo, že jedna z počiatočných podmienok bola akási užšia spolupráca so stranami Smer a SNS. My sme to odmietli, pretože ich viníme za to, v akom stave sa dnes Slovensko nachádza,“ vysvetlil Kotleba.

Kotleba vyzval ešte 16. októbra svojho bývalého súpera z prezidentských volieb Štefana Harabina na spoločný postup v parlamentných voľbách. „Poďme do volieb spoločne a ukážme, že pre Slovensko sa aj my dokážeme spojiť,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Harabin
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoVlasť - Harabinova politická strana