Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Foto: Archív: SITA/Tomáš Benedikovič
29. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(17)

Harabin asi nebude šéfom súdnej rady, môžu mu chýbať hlasy

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Vo voľbách predsedu najvyššieho súdu, ktoré budú 19. mája, nemusí byť zvolený nik z trojice kandidátov Štefan Harabin, Jana Bajánková a Zuzana Ďurišová.

Na zvolenie bude treba získať minimálne 10 hlasov. Súdna rada má predsedu Harabina a 17 členov, teda dovedna 18 hlasov – uchádzač o post šéfa najvyššieho súdu musí získať nadpolovičný počet hlasov všetkých členov súdnej rady. Harabin súdnej rade predsedá a Bajánková je jej členkou, takže nemôžu odovzdať hlasy sami sebe. Úspešný kandidát by teda musel dostať spomínaných 10 hlasov spomedzi 16-tich hlasujúcich. Hlasovanie bude verejné.

Šancu má Borecova kandidátka

Najviac hlasov by pri súčasnom odhadovanom pomere síl v súdnej rade mohla dostať nominantka ministra spravodlivosti Tomáša Boreca Jana Bajánková. Jej kandidatúru totiž podporili aj traja členovia súdnej rady – Milan Ďurica, Ľuboš Sádovský a Ján Vanko. Pritom iba Sádovský je v súdnej rade nominantom vlády, Vanka a Ďuricu si zvolili do rady sudcovia.

Bajánkovú by mohli podporiť aj zvyšní dvaja nominanti vlády Eva Fulcová a Jaroslav Chlebovič, keďže je kandidátkou člena vlády. Bajánková by zrejme mohla dostať aj hlasy Jozefa Maruščáka a Aleny Šiškove – do súdnej rady ich zvolil parlament v období, keď v ňom mal väčšinu hlasov vládny Smer-SD. Šišková je však od apríla dočasne pridelená na NS SR, ktorému šéfuje Harabin. Pri tomto výpočte by tak mohla mať Bajánková šesť až sedem hlasov takmer istých.

Kandidatúru súčasného predsedu NS SR a súdnej rady, bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina podporilo aj Združenie sudcov Slovenska. Jeho prezidentka Dana Bystrianska je aj členkou súdnej rady a pred pár mesiacmi bola dočasne pridelená na NS SR. Dalo by sa teda očakávať, že bude hlasovať za Harabina. V súdnej rade je aj ďalší sudca NS SR Igor Burger, ktorý v minulosti kandidoval na podpredsedu NS SR, ale napokon kandidatúru vzdal. V súdnej rade neraz podporil názory Harabina, takže zrejme bude voliť Harabina.

,Voľné’ hlasy by nestačili

Na NS SR od jesene 2010 pôsobí ako sudkyňa aj bývalá predsedníčka bratislavského krajského súdu Gabriela Šimonová. Na súd teda prešla v čase, keď mu šéfoval Harabin. Ako kandidát na predsedu NS SR by teda už dnes mohol mať isté minimálne tri hlasy. Kandidatúru Zuzany Ďuricovej podalo Združenie Sudcovia “Za otvorenú justíciu”, ktoré má v rade dvoch zástupcov – Dušana Čima a Rudolfa Čirča. Ďurišová môže s ich hlasmi takmer iste počítať.

NAJVYSSI SUD
Bez popisuFoto: SITA/Michal Burza
Takpovediac voľné zostávajú už len štyri hlasy. Spomedzi členov súdnej rady za sudcov je to predseda Krajského súdu v Košiciach Imrich Volkai a sudca Krajského súdu v Prešove Peter Straka a z nominatov prezidenta v súdnej rade Mária Bujňáková a Eduard Barány. Ak by tieto hlasy získala Bajánková, mohla by sa stať novou predsedníčkou najvyššieho súdu. Harabinovi by ani všetky štyri “voľné” hlasy nestačili na zvolenie, čo však platí len v prípade, že za neho nezahlasujú členovia rady, ktorých hlasy by podľa očakávaní mali patriť Bajánkovej.

V prípade, že vo voľbe nezíska ani jeden kandidát dosť hlasov na zvolenie (ak sú viacerí ako dvaja kandidáti), mala by sa na rovnakom zasadnutí uskutočniť opakovaná voľba. Na tej by zúčastnili dvaja kandidáti, ktorí v prvom kole získali najväčší počet hlasov. Podľa odhadov rozloženia síl má momentálne najmenej podporovateľov v súdnej rade Ďurišová.

Ak by po prvom kole vypadla, tak by jej voliči spomedzi členov súdnej rady takmer isto nedali hlas Harabinovi, keďže Ďurišovu nominovalo združenie Harabinových dlhodobých kritikov. V opakovanej voľbe by už mohli hlasovať aj Harabin s Bajánkovou, ak by sa tam dostali.

Harabin by sa mohol vzdať kandidatúry

Ak by ani v opakovanej voľbe súdna rada nezvolila nového predsedu najvyššieho súd, musela by byť najneskôr do 120 dní nová voľba. V tej by však už nesmel kandidovať žiadny z kandidátov, o ktorých sa hlasovalo v predchádzajúcich voľbách. Pôvodný kandidát, alebo kandidáti, by tak museli minimálne jedny voľby vynechať a spoliehať sa na to, že ani z novej voľby nevzíde nový predseda súdu.

Možný je aj iný scenár, ktorý už naznačil denník Sme. Harabin by sa mohol vzdať v prospech Bajánkovej. “Viem si predstaviť, že za istých okolností by som podporil mladšiu z protikandidátok,” uviedol Harabin. V prípade, že by Harabin nebol zvolený za predsedu NS SR v májovom kole volieb, je otázne, či by sa v prípade neskoršieho úspechu v prípadných tretích alebo ešte neskorších voľbách skutočne aj vrátil do čela NS SR.

Promo Podnikám.sk Osaďanová raňajky
Foto: Webnoviny.sk

Odporúčané články

Minister Borec nominoval kandidáta na šéfa najvyššieho súdu Žitňanská: Ministerstvo ani Smer by nemali podporiť Harabina

Témy

Diskusia

Úžerník Vyšetrovateľ trestné oznámenie,ktorý podal Kiska na Fica zamietol ako neopodstatné.Teda Fico neklamal,mal pravdu,keď v TV povedal Kiškovi,že je úžerník a mal styk so scientológiou.Ak ústavný sú potvrdí právoplatnosť volieb na prezidenta SR a nebude akceptovať podnet pána profesora Melníka,že bol... ľuboš Feri, TY si HARAbin osobne?!!:)) Že takto táraš a klameš? P.S. Aj tak je to iba divadielko pre masy. Nový predseda súdu bude rovnaké "kvitko" ako harabín. Komunista Sudruh slobodny dobre vies ze podnet na US ktory dal sudruh Melnik je len taka primitivna saskaren z jeho strany.Konecne tam nebude smrdiet spinavy komunista. Scientológ Kížka Kiška ešte nie je prezident - furt je ešte čakateľ !!!!! A potom ešte musí rozhodnúť ústavný súd o podnete kandidáta na prezidenta SR pána profesora Melníka,ktorý podal podnet pre porušenie zákonov !!!!!!!! A až potom možno,možno,možno bude inaugurácia prezidenta.....A... zeman nepleť si boľševika od žida, resp. chazara, hitler vedel veľmi dobre kto je najväčší slizák a hochštapler
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...