Harabin hrubo zneužil slobodu prejavu, hnevajú sa sudcovia

Stefan harabin
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Urážlivé vyhlásenia predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina na adresu sudcov Ústavného súdu SR sú nehodné vrcholného predstaviteľa justície a sú hrubým zneužitím práva na slobodu prejavu.

Združenie Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ) tak reaguje na výroky Harabina na adresu Ústavného súdu SR. Pripomínajú, že sloboda prejavu neznamená, že každý má právo povedať čokoľvek. Sloboda každého z nás sa končí tam, kde sa začína právo druhého.

„Štefan Harabin je dlhoročný vrcholný predstaviteľ justície a je zarážajúce, že jeho správanie sa, ktoré už dávno prekročilo hranice etiky a slušnosti, zostáva bez povšimnutia Súdnej rady SR a ministra spravodlivosti SR,“ uvádzajú vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla prezidentka ZOJ Katarína Javorčíková.

ZOJ pripomína, že Harabin ako minister spravodlivosti a predseda súdnej rady pozastavoval výkon funkcie niektorým sudcom za skutky označované ako znižovanie vážnosti a dôstojnosti súdnictva. Neskôr boli spod týchto obvinení oslobodení.

„On sám verejnými hrubo urážlivými vyjadreniami z pozície najvyššieho súdneho predstaviteľa dehonestuje súdnictvo ako celok; a javí sa, že beztrestne. Od novembra 2011 je disciplinárne stíhaný za skutky nezlučiteľné s výkonom funkcie sudcu, za ktoré by sa iným sudcom ihneď dočasne pozastavil výkon funkcie,“ píšu sudcovia vo vyhlásení.

Ústavný súd SR, ktorý označil ako „sčasti politicko-kriminálny ústav“ mu nielen výkon funkcie nepozastavil, ale doposiaľ nerozhodol ani o návrhu na jeho disciplinárne stíhanie, dodáva ZOJ. „Mlčanie a pasivita najvyšších ústavných činiteľov zodpovedných za stav súdnictva k neetickému a netolerovateľnému správaniu sa predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR vytvárajú záštitu pre takého správanie a spolupodieľajú sa tak na morálnom úpadku na najvyššej štátnej úrovni,“ uzatvárajú sudcovia združení v ZOJ.

Harabin sa v stredu vyjadril na adresu sudcov Ústavného súdu SR. Podľa neho Ústavný súd SR síce posudzuje aj rozhodnutia NS SR, ale z kvalifikačného hľadiska sú na tom odborne lepšie sudcovia najvyššieho súdu. „Na NS SR nie je politický výber, na ÚS SR je politický výber,“ dodal. Harabin pritom poukázal na sudcov ústavného súdu Lájosa Meszárosa a Ladislava Orosza, ktorí podľa neho plnia politické funkcie. „Náš ÚS je sčasti politicko-kriminálny ústav,“ poznamenal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Harabin