Harabin oslobodil policajta odsúdeného za korupciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
V Sobranciach volia šéfa súdnej rady, Harabin dostal petíciu
V blízkosti slovenskej východnej hranice s Ukrajinou, v kultúrnom dome v Sobranciach, sa v pondelok zišiel najvyšší orgán súdnictva – Súdna rada SR. Jej členovia volia nového šéfa Najvyššieho súdu SR. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Úrad na riešenie trestných činov policajtov nemá oporu v zákone, rozhodol senát Štefana Harabina. Ministerstvo vnútra to odmieta. Policajta odsúdeného za korupciu oslobodil v plnom rozsahu senát Najvyššieho súdu SR pod vedením jeho bývalého šéfa Štefana Harabina.

Harabin si pravdepodobne neprečítal zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. Minister vnútra Robert Kaliňák tým v utorok reagoval na článok denníka SME, podľa ktorého senát Najvyššieho súdu SR na čele so Štefanom Harabinom oslobodil policajta odsúdeného za korupciu. Podľa denníka pritom senát vychádzal z argumentu, že inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá prípad riešila funguje v rozpore so zákonom. Jej vyšetrovatelia sú totiž nezákonne vyňatí zo štruktúry Policajného zboru a priamo podriadení ministrovi vnútra.

„Všetci policajti sú Policajným zborom,“ vyhlásil minister. Podľa ministra je jedno, či vyšetrovateľ pracuje na inšpekcii, dopravnej polícii, alebo v Národnej kriminálnej agentúre. „Jednoducho je to jeden Policajný zbor, to sú všetci tí, ktorí sú príslušníkmi podľa zákona,“ dodal Kaliňák s tým, že ak si chce nájsť niekto možnosť, ako chrániť zločincov, tak si ju práve našiel.

Čaká sa na písomný rozsudok

Dôvodom podľa zistení denníka Sme bolo, že prípad riešila inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá má vyšetrovanie trestnej činnosti policajtov v pracovnej náplni. Harabinov senát však rozhodol, že inšpekcia funguje v rozpore so zákonom. Verdikt môže mať vplyv aj na ďalšie prípady, ktorými sa policajná inšpekcia zaoberá.

„Rozsudok Najvyššieho súdu SR o oslobodení M. P. je právoplatný,“ potvrdila pre Sme rozhodnutie hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Proti rozhodnutiu nie je riadny opravný prostriedok. Bližšie sa podľa nej zatiaľ nemôžu vyjadriť, lebo ešte nemajú písomné vyhotovenie rozsudku.

Harabinov senát už raz sporne rozhodol

Verdikt Najvyšší súd SR vyniesol 29. mája. Na písomné zdôvodnenie má lehotu 30 dní. Ako píše denník, podstatou rozhodnutia je, že podľa Harabinovho senátu sú vyšetrovatelia inšpekcie nezákonne vyňatí zo štruktúry Policajného zboru a priamo podriadení ministrovi. Ministerstvo vnútra to odmieta.

„Inšpekčná služba je jednou zo zložiek Policajného zboru, čo je vyšpecifikované v zákone o Policajnom zbore. Je priamo podriadená ministrovi vnútra, aby bola zaručená nezávislosť od ostatných štruktúr Policajného zboru,“ povedala hovorkyňa Andrea Dobiášová.

Oslobodenie policajta je v krátkom čase druhý sporný verdikt Harabinovho senátu. Oslobodil aj muža odsúdeného za sexuálne násilie, ktorého do väzenia posielal sudca Milan Varga. Sudcu predtým v Česku uznali za vinného pre jazdu pod vplyvom alkoholu, a preto mal byť podľa Harabina zbavený funkcie. Na Slovensku však v tom čase spomenutý skutok nebol trestným činom, pripomína Sme.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Robert KaliňákŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR