Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Foto: SITA/Marián Peiger
30. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(12)

Harabin po psychiatričke žaluje aj RTVS, reportér vypovedal

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – V prípade žaloby bývalého šéfa najvyššieho súdu Štefana Harabina proti RTVS a psychiatričke Renáte Papšovej v utorok vypovedal ako svedok Juraj Mravec z relácie RTVS Reportéri. V relácii z mája 2012 odvysielali aj výrok Papšovej, ktorý je predmetom Harabinovej žaloby.

Papšová bola ošetrujúcou lekárkou už nebohých sudcov Majchráka (spáchal samovraždu) a Laukovej (mala vážne zdravotné problémy). “Ako lekár môžem povedať, že niekedy sú choroby nákazlivé a naša justícia je chorá, ochorel Juraj Majchrák, ochorela JUDr. Lauková, ktorá takisto zomrela na tvrdú perzekúciu doktora Harabina,” povedala psychiatrička Papšová 14. apríla 2012 na verejnej diskusii Sudcovia o sudcoch. RTVS výrok potom použila v reportáži o slovenskej justícii.

Mravec vybral do reportáže slovný pingpong

Reportér Mravec na Okresnom súde Bratislava IV v utorok vysvetľoval, ako vznikala reportáž. Mravec ako reportér, scenárista aj režisér počas nakrúcania navštívil spomínanú verejnú diskusiu Sudcovia o sudcoch. Debata nebola podľa Mravca pre diváka veľmi záživná, zaujala ho však výmena názorov medzi šéfkou Združenia sudcov Slovenska Danou Bystrianskou a Zuzanou Wienk z Aliancie Fair-play.

“Tento konfrontačný pingpong začal gradovať, na to by zareagoval každý vnímavý reportér. Po tomto dialógu požiadala o mikrofón doktorka Papšová, ktorá bola osobnou lekárkou Juraja Majchráka a povedala inkriminovanú vetu,” spomínal v utorok Mravec. “Celý tento dejový segment v postupnosti Wienk – Bystrianska – Papšová som vybral do reportáže preto, lebo predstavoval pre mňa dynamickú a gradujúcu sekvenciu,” vysvetľoval. Podľa jeho slov ho po odvysielaní relácie nekontaktoval nikto z účastníkov tohto súdneho konania ani spomínanej diskusie.

Papšová podľa Mravca charakterizovala situáciu v justícii ako chorú, ako situáciu, ktorá traumatizuje nielen samotných sudcov, ale aj obyvateľov Slovenska. Dodal, že v reportáži uviedol aj kontext, a síce údaje o sudcoch, ktorí boli za svoje priestupky disciplinárne stíhaní.

Skutkové tvrdenie vs. hodnotiaci úsudok

Mravec sa vyjadril pred súdom aj k tomu, či oslovil do relácie Štefana Harabina. Podľa reportéra boli v relácii úryvky z rozhovoru Harabina, ktorý poskytol Grigorijovi Mesežnikovi. Ďalej použili v reportáži zábery z vyjadrenia Harabina pre redaktorov z budovy najvyššieho súdu. Mravec tiež oslovil Kanceláriu predsedu NS SR so žiadosťou o rozhovor Harabina k problémovým okruhom reportáže.

“Poslal som mu mailom otázky, čakal som na odpoveď, no tá neprichádzala a termín uzávierky sa blížil,” hovoril. Napokon dostal z kancelárie odpoveď, v ktorej stálo, že ak by Harabin odpovedal na jeho otázky pred termínom voľby členov súdnej rady, bolo by to nevhodné. Mravca to podľa vlastných slov prekvapilo, keďže v samotnej reportáži sa spomínalo, že Harabin pred voľbami do súdnej rady napísal list sudcom o tom, koho bude on podporovať a za aké zásluhy.

Majchrák mal mať problémy pre pomery v práci

Právna zástupkyňa Harabina v utorok vyhlásila, že výrok Papšovej bol skutkové tvrdenie a nie hodnotiaci úsudok. Podľa Harabinovej advokátky existuje právoplatné súdne rozhodnutie, kde súd skonštatoval, že hodnotiace úsudky bez pravdivého základu sú spôsobilé zasiahnuť do občianskej a profesijnej cti človeka a sú spôsobilé objektívne privodiť ujmu na jeho právach.

Právny zástupca RTVS dal v utorok založiť do spisu prepúšťaciu správu z trenčianskej nemocnice, kde bol Majchrák hospitalizovaný. Zo správy údajne vyplýva, že zdrojom Majchrákových zdravotných problémov boli ťažkosti na pracovisku.

Harabin ani Papšová na utorkové pojednávanie neprišli. Proces odročili na 18. novembra, mali by vypočuť ďalších svedkov a prehrať video z diskusie a tiež reportáž. Harabin chce od psychiatričky vysúdiť 100-tisíc eur a ďalších 200-tisíc od RTVS – Slovenskej televízie, ktorá spomínaný výrok zaznamenala a odvysielala 28. mája 2012 v relácii Reportéri.

Odporúčané články

Neodpoviem na priblblé otázky, zaznelo na Harabinovom súde Harabinovi vraj poslal mail pacient psychiatričky Papšovej

Témy

Diskusia

Ferko klasik,klasik,ty stále chceš byť majster klasik,chceš dávať rozumné myšlienky,ale nepíšeš dobre. Niekedy píšeš ano sám nevieš čo píšeš,ale to je tvoja vec. Napíš prečo ja nemôžem byť notorický fajčiar cigariet,notorický alkoholik,notorický narkoman? Tak by som bol rád zavisly na alkohole,ale... Úžerník U každého vzdelaného a slušného človeka by Harabín klesol pod dôstojnosť nie len ako človek,ale aj ako právnik - sudca ,keby si dal verejne bezdôvodne urážať a to len preto,že je Harabína a veľmi dobrý právnik a sudca........ Kde sme... hastrman Ropucha ropucha ropucha ropucha ropucha ropucha............ropu.......ro... majster klasik pc Ferko 15.36-Psychiater bez chodenia do školy.Chapem ze ta komunisti a ich propaganda doblaznila a komouši stale hovorili ja som banik kto je viac a robotnicka trieda je čislo 1.Pracujuca inteligencia je naš triedny nepriatel.Blaznivce su plne a zial vela ludi... fanatikmodrák Harabin už vyhral veľa súdnych sporov aj v zahraničí - to pre modrákov s IQ pod 50. Vyhrá aj teraz a tak by to mal robiť každý nech naše fašistické médiá platia za klamstvo a podvod. Fašistické - vysvetlím modrákom...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Dámskajazda

Autolike.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...