Harabin sa chce súdiť so štátom v Štrasburgu

Prezident vymenoval sudcov
Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabín a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská pri príležitosti menovania sudcov bez časového obmedzenia prezidentom SR. Bratislava, 17. január 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin sa ide súdiť so štátom, do Štrasburgu chce poslať svoj disciplinárny trest, uviedla spravodajská televízia TA3.

Verdikt ústavného súdu, ktorý mu siahol na plat za to, že opakovane neumožnil štátny audit ministerstva financií na NS SR, označil za škandalóznu nehoráznosť.

Čaká preto pekné odškodné, ako dodala TA3, či ho aj dostane, isté nie je. Verdikt z 29. júna označil za hlbokú deformáciu právneho štátu a chce sa brániť. „Toto je svetová hanba“, povedal Harabin pre TA3. Tvrdí totiž, že ústavný súd zmenil svoj vlastný názor.

V roku 2007 chcel Harabin ako minister potrestať vtedajšieho predsedu NS SR Milana Karabína za to, že mu neumožnil skontrolovať, ako na súde dodržiavajú zákon o štátnej službe. Ústavný súd ho vtedy stopol. „Ja som prvý človek v tejto republike, ktorý som po roku 89 odsúdený za právny názor,“ vyhlásil Harabin. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v deň verdiktu ÚS SR povedala, že považuje za správne a dôležité vyvodzovať zodpovednosť za nezákonný a svojvoľný postup ktoréhokoľvek súdneho funkcionára.

Právnička, ktorá sa disciplinárnym konaniam venuje, by si ale na Harabinove šance v Štrasburgu nestavila. Rovnako ako ministerka totiž tvrdí, že nebol stíhaný za právny názor, ale porušenie povinností, ktoré mu ako predsedovi súdu ukladá zákon. „Ak by sa teda obrátil na súd v Štrasburgu, domnievam sa, že nemôže uspieť, lebo by tam nevystupoval ako občan žalujúci štát, štátny orgán, ale vystupoval by tam ako štatutárny orgán štátneho orgánu verzus Slovenská republika. Neviem si predstaviť, aké civilné práva by v takomto konaní mohol namietať,“ povedala pre TA3 advokátka spolupracujúca s VIA IURIS Eva Kováčechová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNS Najvyšší súd SR