Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Harabinove hry
Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin na tlačovej besede, ktorú nazval "Ukončenie mediálno-spravodajskej akcie Daniela Lipšica a jeho dôsledky pre spoločnosť." Foto: SITA/Jozef Jakubčo
22. septembra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Harabin sa obrátil na Čižnára, nepáči sa mu konanie Švecovej

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Ako došlo k zmenám v zložení senátov trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu (NS) SR, by mal preskúmať generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Listom sa na neho obrátil expredseda trestnoprávneho kolégia Štefan Harabin, ktorý je od septembra zaradený do iného senátu, rovnako ako aj ďalší dvaja členovia jeho pôvodného senátu.

Ako sa uvádza v liste, ktorý poskytol Harabin agentúre SITA, Čižnárovi podáva podnet na prešetrenie zákonnosti konania predsedníčky Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Daniely Švecovej. Harabin v liste generálnemu prokurátorovi píše, že je nevyhnutné s plnou vážnosťou preskúmať prípadnú trestnoprávnu zodpovednosť predsedníčky NS SR v súvislosti s trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Preskúmať by mali aj konanie členiek Sudcovskej rady

Harabin si ďalej myslí, že by mal Čižnár preskúmať aj konanie členiek Sudcovskej rady NS SR, ktoré odporúčali predsedníčke zmeniť rozvrh práce na podklade reakcií verejnosti na rozhodnutia Harabinovho senátu, a to z pohľadu návodu na uvedený trestný čin.

Harabin v liste generálnemu prokurátorovi píše, že Švecová na mimoriadnom zasadnutí Sudcovskej rady NS SR rozpustenie jeho senátu odôvodnila tým, že rozhodnutia tohto senátu vyvolali obavu a kritiku verejnosti. Opatrenie predsedníčky je evidentne v rozpore s Ústavou SR a zákonmi o súdoch a o sudcoch, ktoré výslovne vyžadujú nenechať sa ovplyvňovať tretími osobami a presadzovať nezávislosť súdnictva, píše Harabin v liste.

Do nezávislosti súdnictva pritom nemožno zasahovať ani prostredníctvom petície, ktorá má vyššiu silu verejnej mienky, ako ojedinelé a sporadické názory prezentované v médiách. Zopakoval, že šéfka súdu jeho, Gabrielu Šimonovú a Viliama Dohňanského takto potrestala za názor vyjadrený v rozhodnutiach najvyššieho súdu. „Členov senátu rozdelila, aby nemohli vydávať rozhodnutia priečiace sa verejnej mienke,“ zdôraznil.

Daniela Švecová
Foto: SITA/Ján Slovák

Schválené zmeny majú zlepšiť vzťahy medzi sudcami

Švecová navrhla zmeny v zložení senátov po tom, ako niektoré rozhodnutia Harabinovho senátu vyvolali vlnu kritiky. Okrem iného Harabinov senát svojimi rozsudkami spochybnil legitimitu policajnej inšpekcie a rozsudkov, ktoré vydal veľkokrtíšsky sudca Milan Varga.

Ten bol v Čechách odsúdený za jazdu pod vplyvom alkoholu v čase, keď to bol na Slovensku iba priestupok. Švecová po schválení zmien v zložení senátov uviedla, že „sa uskutočňujú po komplexnom zvážení, ktoré vyústilo v presvedčenie, že implementáciou nového zloženia senátov v jednotlivých kolégiách Najvyššieho súdu SR dôjde k zásadnému zlepšeniu funkčnosti i zvýšeniu efektívnosti jednotlivých kolégií pri vybavovaní agendy“.

Je presvedčená, že schválené zmeny „skvalitnia proces tvorby a implementácie právnych názorov jednotlivých sudcov“ a v konečnom dôsledku sa zlepší celková situácie v medziľudských vzťahoch v kolégiu.

Podnet Harabina bude preskúmaný

Hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová potvrdila, že v pondelok bol na GP SR doručený podnet Štefana Harabina, ktorý bude preskúmaný v súlade so zákonom. Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová berie na vedomie skutočnosť, že vo veci začali konať príslušné štátne orgány a k ich konaniu sa nebude nijako vyjadrovať, informovali agentúru SITA z jej kancelárie.

Námietky k opatreniam, ktorými bol zmenený rozvrh práce, považuje predsedníčka za absolútne neodôvodnené a nezmyselné a postup vedenia Najvyššieho súdu SR i orgánov sudcovskej samosprávy pri zmenách rozvrhu v plnom rozsahu za zákonný.

Hľadajú sudcov do trestnoprávneho kolégia

Personálne otázky sa v trestnoprávnom kolégiu Najvyššieho súdu SR riešia aj naďalej. Po zmenách v zložení senátov a odvolaní Štefana Harabina z čela trestnoprávneho kolégia vypísala Švecová výberové konania. Najvyšší súd hľadá dvoch predsedov senátov trestnoprávneho kolégia a dvoch členov do senátov. Prihlásiť sa treba do 12. októbra.

Výberové konanie na sudcu trestnoprávneho kolégia už bolo vypísané skôr, v júli ho nakoniec Švecová zrušila. Odôvodnila to tým, že chce riešiť trestné kolégium komplexne vrátane predsedov senátov a po zohľadnení výsledkov plánovaného zasadnutia trestnoprávneho kolégia. Do zrušeného výberového konania sa prihlásili dvaja kandidáti z okresných súdov.

Odporúčané články

Sudcovia dali Harabinovi stopku, prišiel o ďalšiu funkciu Sudcovia rozhodnú aj o charaktere justície, tvrdí advokátka

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...