Harabin utrpel vo voľbách fiasko, nebude v súdnej rade

V Sobranciach volia šéfa súdnej rady, Harabin dostal petíciu
V blízkosti slovenskej východnej hranice s Ukrajinou, v kultúrnom dome v Sobranciach, sa v pondelok zišiel najvyšší orgán súdnictva – Súdna rada SR. Jej členovia volia nového šéfa Najvyššieho súdu SR. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Novým členom Súdnej rady SR sa stal Dušan Čimo. Oznámila to v stredu v Bratislave Hlavná volebná komisia Súdnej rady SR.

Za kandidáta do funkcie Čima navrhla sudcovská rada Krajského súdu v Trnave, kde pôsobí, Združenie sudcov „Za otvorenú justíciu“ a 12 sudcov Najvyššieho súdu SR. Stal sa tak jedným z deviatich členov, ktorého do rady volia samotní sudcovia. Tí nového člena volili v utorok od 14:00 do 24:00. Spomedzi 1108 platných odovzdaných hlasov získal Čimo 342.

Na neobsadený post kandidovali takisto sudca Krajského súdu v Žiline Martin Bargel (196 hlasov), bývalý šéf Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR a terajší sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (255) hlasov a sudkyňa Najvyššieho súdu SR Lenka Praženková (315 hlasov). Kandidatúry sa ešte predtým vzdali predseda trnavského krajského súdu Anton Jaček a košický sudca Jozef Vanca.

Zvolenie Čima v sudcovskom zbore považuje združenie Sudcovia „Za otvorenú justíciu“ za nečakané víťazstvo. „Je to nielen osobné víťazstvo tohto kandidáta, ale aj víťazstvo princípov, ktoré sa združenie Sudcovia ‚Za otvorenú justíciu‘ snaží presadiť v slovenskej justícii celé roky, a ktoré Dušan Čimo prezentuje aj ako viceprezident nášho združenia,“ uviedla prezidentka združenia Katarína Javorčíková v stanovisku k neoficiálnym výsledkom volieb člena súdnej rady.

Podľa Javorčíkovej táto voľba znamená jasné a konečné „nie“ pre Štefana Harabina. „Znamená jasné ‚áno‘ pre zmeny v justícii a je aj veľmi pozitívnym signálom pre verejnosť, čo nesporne prispeje k zvýšeniu dôveryhodnosti súdnictva ako celku,“ napísala Javorčíková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ČimoLenka PraženkováŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR