HARABIN: Výberové konania sudcov sú politickou fraškou

Harabin
Predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin. Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Štefan Harabin považuje prebiehajúce výberové konania na predsedov okresných súdov za dobre zorganizované divadlo. Podľa vlastných slov sa nemôže ubrániť pocitu, že ide o rozdávanie politických trafík za odmenu pre verných. „Je to politická fraška, určite dnes nikto nepochybuje, že novými predsedami budú napríklad sudcovia Peter Paluda, Gabriela Sobolovská, Ľudmila Babjaková alebo Milan Růžička,“ uviedol Harabin. Dodal, že počas rokov 2006 až 2010 sa konali výberové konania podľa kritérií nastavených aj súčasnou ministerskou spravodlivosti SR Luciou Žitňanskou.

Výber sudcov po novom

Predsedov súdov vyberali v piatok po prvý raz podľa nových pravidiel. Ľudovít Majerčík sa stal šéfom Okresného súdu v Komárne, Jana Kurucová predsedníčkou Okresného súdu v Humennom. Prázdna však zostáva predsednícka stolička na Okresnom súde vo Vranove nad Topľou, o ktorú sa uchádzal jediný kandidát Miroslav Novák, no nehlasovala zaň nadpolovičná väčšina prítomných členov výberovej komisie. Predsedov súdov vyberala päťčlenná
Súd

komisia. Troch vybrali z databázy ministerky spravodlivosti, jeden mal zastupovať Súdnu radu SR a posledný bol zástupcom Sudcovskej rady konkrétneho súdu. Zástupca Súdnej rady SR Juraj Sopoliga sa však na voľbe nezúčastnil. Svoju absenciu odôvodnil uznesením Súdnej rady z 21. júna, ktorá okrem iného konštatovala, že „novely zákonov zaviedli nový mechanizmus výberových konaní na výber sudcov a predsedov súdov, ktorý upravuje podľa nášho stanoviska ústavne neakceptovateľné postavenie Súdnej rady Slovenskej republiky a sudcovských rád jednotlivých súdov, len ako konzultatívnych orgánov, čo vylučuje ich reálny (zásadný) vplyv v procese legitimity sudcovskej moci“. Súdna rada vtedy tiež pripomenula, že zmenami v justícii sa bude zaoberať aj ústavný súd a preto nevylúčila, že na výberových konaniach sa až do rozhodnutia Ústavného súdu SR nebudú orgány súdnej moci a súdnej samosprávy podieľať.

Novelu napadla na súde opozícia, prezident ju vetoval

Novelu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktorá okrem iného zavádza nové pravidlá pri voľbe predsedov súdov, schválila koaličná parlamentná väčšina v marci. Poslanci museli pritom prelomiť aj prezidentovo veto, ktorý zákon vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie. Novelu následne napadla na Ústavnom súde SR skupina opozičných poslancov. Ústavný súd požiadali, aby začal konanie o viacerých ustanoveniach novelizovaných zákonov o sudcoch a prísediacich, ako aj zákona o súdoch, ktoré sú podľa ich mienky protiústavné a priamo ohrozujú postavenie, nezávislosť sudcov a základné princípy nezávislosti súdnej moci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PaludaŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR