Harabina v senáte odmietajú, skupina neakceptuje nový rozvrh

V Sobranciach volia šéfa súdnej rady, Harabin dostal petíciu
V blízkosti slovenskej východnej hranice s Ukrajinou, v kultúrnom dome v Sobranciach, sa v pondelok zišiel najvyšší orgán súdnictva – Súdna rada SR. Jej členovia volia nového šéfa Najvyššieho súdu SR. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) – Senát Najvyššieho súdu SR v zložení Juraj Kliment, Milan Karabín a Peter Szabo nebude akceptovať zmenu rozvrhu práce, ktorá bude od septembra platiť na tomto súde a na základe ktorej sa členom ich senátu stáva Štefan Harabin. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol sudca Juraj Kliment. Táto zmena nebola s dotknutými sudcami prerokovaná zákonným spôsobom, uvádza sa v texte.

Sudca Harabin bude síce vedený v senáte 5T, ale na rozhodovacej činnosti senátu z vyššie uvedeného dôvodu sa nebude podieľať,“ píše s ďalej vo vyjadrení. Ďalším dôvodom pre takýto postup je „pretrvávajúca odborná a morálna disharmónia medzi pôvodnými členmi senátu 5T a sudcom Harabinom, ktorá bráni akejkoľvek pracovnej a medziľudskej komunikácii„.

Podľa sudcu Klimenta pracovná porada k zmene rozvrhu práce bola zvolaná 17. augusta ráno na rovnaký deň na 13:00. Člen senátu 5T sudca Karabín čerpal dovolenku. Kliment sa e-mailom zaslaným o 10:09 z rodinných dôvodov ospravedlnil s tým, že k návrhu na zmenu rozvrhu práce z 31. júla sa už vyjadril. Ten návrh bol ale iný, ako nakoniec prijatý návrh. Ten bol sudcom trestného kolégia zaslaný až o 11:16 a teda o takomto návrhu som nemal žiadnu vedomosť, tvrdí Kliment. Na pracovnej porade sa zúčastnil iba tretí člen senátu – sudca Szabo. Tvrdenia, že navrhovaná zmena bola prerokovaná s dotknutými sudcami, preto považujeme za zavádzajúce, uvádza sa vo vyhlásení.

Švecová mala vyvodiť disciplinárnu zodpovednosť

Zotrvávame na našom už prezentovanom postoji, že prijatú zmenu rozvrhu práce považujeme za absolútne absurdnú. Jej cieľom je opätovne potrestať sudcov, ktorí v období devalvácie spravodlivosti a zákonnosti na najvyššom súde zaujali kategoricky odmietavý postoj. Naopak, sudcovia trestného kolégia Najvyššieho súdu SR, ktorí kolaborovali s Harabinovým systémom spravodlivosti, majú byť opätovne zvýhodnení, zdôrazňuje sa vo vyhlásení. Sudcovia, ktorí Harabina navrhovali za kandidáta na predsedu najvyššieho súdu, za kandidáta na člena Súdnej rady SR, resp. ho zvolili za predsedu trestnoprávneho kolégia najvyššieho súdu by mali teraz za vzniknutú situáciu niesť osobnú zodpovednosť, zdôrazňuje sa ďalej v texte.

Namiesto toho zbabelo, ako napokon aj v minulosti, sa túto snažia preniesť na plecia tých, ktorí na tejto situácii nemajú a ani nemali žiaden podiel. Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová už mala dávno vyvodiť disciplinárnu zodpovednosť za súčasného preskúmania zákonných podmienok na podanie návrhu na pozastavenie výkonu funkcie sudcu (Harabina, pozn. SITA), uzatvára sa vo vyhlásení.

Na Najvyššom súde SR platí od utorka nový rozvrh práce. Zmeny podpísala predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová a sú zverejnené na internetovej stránke súdu. Senát Štefana Harabina, v ktorom pracoval spolu s Gabrielou Šimonovou a Viliamom Dohňanským, bude od utorka minulosťou. Podľa zverejnených zmien bude Štefan Harabin pracovať v senáte s Jurajom Klimentom, Milanom Karabínom a Petrom Szabom. Gabriela Šimonová bude v senáte s Martinom Piovartsym a Pavlom Farkašom. Viliam Dohňanský si bude musieť zvyknúť na prácu v senáte v zložení Štefan Michálik, Daniel Hudák a Peter Hatala. Mení sa aj zloženie dovolacích senátov.

Očakáva zvýšenie efektivity kolégií

Zmeny platia od septembra aj v občiansko-právnom kolégiu. Ako sa uvádza v tlačovej správe zverejnenej na stránke Najvyššieho súdu SR, „zmeny sa uskutočňujú po komplexnom zvážení, ktoré vyústilo v presvedčenie, že implementáciou nového zloženia senátov v jednotlivých kolégiách Najvyššieho súdu SR dôjde k zásadnému zlepšeniu funkčnosti i zvýšeniu efektívnosti jednotlivých kolégií pri vybavovaní agendy„.

Daniela Švecová je presvedčená, že schválené zmeny „skvalitnia proces tvorby a implementácie právnych názorov jednotlivých sudcov“ a v konečnom dôsledku sa zlepší celková situácie v medziľudských vzťahoch. Predsedníčka NS SR nevylučuje v budúcnosti ďalšie zmeny rozvrhu práce. Zmeny rozvrhu práce podpísala po splnení všetkých zákonom predpísaných požiadaviek 26. augusta, uvádza sa ďalej v tlačovej správe.

Štefan Harabin v minulosti zdôraznil, že Švecová mení senáty na pokyn politikov a na požiadanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. „Toto je nebezpečné v právnom štáte,“ vyhlásil. Harabin nesúhlasí s návrhom na zrušenie jeho senátu, podľa neho je to trest za právny názor. Bráni sa tiež, že on v pozícii šéfa najvyššieho súdu nikdy senát nezrušil pre právny názor. Situácia v trestnom kolégiu Najvyššieho súdu SR sa skomplikovala po tom, čo dva senáty vydali rozdielne rozhodnutia v prípade policajnej inšpekcie a veľkokrtíšskeho sudcu Milana Vargu, ktorý bol v Čechách odsúdený za jazdu pod vplyvom alkoholu. Rozpormi v rozhodovaní senátov by sa malo zaoberať trestné kolégium najvyššieho súdu v septembri.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel HudákDaniela ŠvecováJuraj KlimentŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR