Harabinov podnet na Švecovú vyšetrovateľ dopĺňa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Harabinove hry
Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin na tlačovej besede, ktorú nazval "Ukončenie mediálno-spravodajskej akcie Daniela Lipšica a jeho dôsledky pre spoločnosť." Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) – Podnetom Štefana Harabina na prešetrenie zákonnosti septembrových zmien v zložení senátov Trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu (NS) SR sa zaoberá vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NaKA). Ako informoval agentúru SITA hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, vyšetrovateľ oznámenie podľa Trestného poriadku dopĺňa. Po zadovážení potrebných listín a ich následnom vyhodnotení rozhodne o ďalšom postupe.

Harabin sa obrátil na Čižnára

Harabin sa s podnetom obrátil na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára koncom septembra. Podnet potom prokuratúra postúpila polícii. Harabin chce, aby sa prešetrila zákonnosť konania predsedníčky Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Daniely Švecovej pri septembrových zmenách v zložení senátov. Na Švecovej návrh boli členovia Harabinovho pôvodného senátu zaradení do iných senátov. Harabin v liste generálnemu prokurátorovi napísal, že je nevyhnutné s plnou vážnosťou preskúmať prípadnú trestnoprávnu zodpovednosť predsedníčky NS SR v súvislosti s trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Harabin v septembri v liste ďalej napísal, že Švecová na mimoriadnom zasadnutí Sudcovskej rady NS SR rozpustenie jeho senátu odôvodnila tým, že rozhodnutia tohto senátu vyvolali obavu a kritiku verejnosti. Toto opatrenie predsedníčky je podľa neho evidentne v rozpore s Ústavou SR a zákonmi o súdoch a o sudcoch, ktoré výslovne vyžadujú nenechať sa ovplyvňovať tretími osobami a presadzovať nezávislosť súdnictva. Šéfka súdu jeho, Gabrielu Šimonovú a Viliama Dohňanského takto potrestala za názor vyjadrený v rozhodnutiach najvyššieho súdu, tvrdí Harabin. „Členov senátu rozdelila, aby nemohli vydávať rozhodnutia priečiace sa verejnej mienke,“ zdôraznil.

Švecová medziičasom podala na Harabina tri podnety

Švecová navrhla zmeny v zložení senátov po tom, ako niektoré rozhodnutia Harabinovho senátu vyvolali vlnu kritiky. Švecová po schválení zmien v zložení senátov uviedla, že „sa uskutočňujú po komplexnom zvážení, ktoré vyústilo v presvedčenie, že implementáciou nového zloženia senátov v jednotlivých kolégiách Najvyššieho súdu SR dôjde k zásadnému zlepšeniu funkčnosti i zvýšeniu efektívnosti jednotlivých kolégií pri vybavovaní agendy“. V súvislosti s Harabinom medzičasom podala Švecová aj tri návrhy na začatie disciplinárneho konania. Termíny pojednávaní zatiaľ vytýčené neboli.

Po podaní podnetu Švecová v septembri uviedla, že berie na vedomie skutočnosť, že vo veci začali konať príslušné štátne orgány a k ich konaniu sa nebude nijako vyjadrovať. Námietky k opatreniam, ktorými bol zmenený rozvrh práce, považuje predsedníčka za absolútne neodôvodnené a nezmyselné a postup vedenia Najvyššieho súdu SR i orgánov sudcovskej samosprávy pri zmenách rozvrhu v plnom rozsahu za zákonný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniela ŠvecováŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR