Harabinov senát je mimo, Kaliňák sa obráti na Čižnára

Minister vnútra Robert Kaliňák (vľavo) žiada preveriť kontroverzný rozsudok senátu Štefana Harabina (vpravo). Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák sa chce v prípade kontroverzného rozsudku senátu Štefana Harabina, ktorým spochybnil inšpekciu ministerstva vnútra, obrátiť na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a požiadať ho o využitie mimoriadneho opravného prostriedku.

Obrátiť sa chce aj na ministerstvo spravodlivosti. Ako Kaliňák uviedol v stredu pre novinárov, „argumenty sú jednoznačne na našej strane a výklad Harabinovho senátu je mimo,“ vyhlásil.

Rozsudkom sa zaoberá generálna prokuratúra

Podľa Kaliňáka v rozsudku senát účelovo úplne obišiel množstvo zákonov a nahrádzal ich slovíčkom per analogiam. „To je svojvoľný rozsudok v snahe riešiť si svoje osobné problémy, ako ostatne vždy v histórii pána Harabina,“ dodal.

Rozhodnutím Harabinovho senátu, sa už zaoberá Generálna prokuratúra SR. Jej šéf Jaromír Čižnár vydal rozhodnutie, aby verdikt senátu Najvyššieho súdu SR preskúmal trestný odbor prokuratúry. Uložil som zástupcovi trestného odboru spraviť analýzu rozhodnutia z hľadiska, či spĺňa podmienky na dovolanie, uviedol pre denník Pravda Čižnár.

Senát oslobodil skorumpovaného policajta

Senát pod vedením Štefana Harabina zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu a oslobodil policajta obvineného z korupcie. Dôvodom je práve to, že prípad riešila inšpekcia ministerstva vnútra. „Trestné stíhanie začal neoprávnený orgán, bez kompetencie v zmysle Trestného poriadku a zákona o Policajnom zbore,“ píše sa v rozsudku.

Keďže úkony nezákonného orgánu nie je možné zhojiť, treba ich považovať od samého začiatku za nulitné. Dôkazy získané prostredníctvom takýchto úkonov sú nezákonné a v dôsledku toho v konaní nepoužiteľné. Pre absenciu začatia trestného stíhania zákonným spôsobom nebolo dokázané, že sa skutok stal, uvádza sa ďalej v rozsudku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaromír ČižnárRobert KaliňákŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR